Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rehberler sertifikalarını aldılar
17 Haziran 2011 Cuma Saat 09:38

Rehberler sertifikalarını aldılar

Turizmde yeni pazarların açılmasıyla doğan yabancı dilde rehber ihtiyacını karşılamak için düzenlenen rehberlik kursunu tamamlayan kursiyerler, sertifikalarını tören ile aldılar.

“Yabancı Dillerde Turist Rehberi Yetiştirme Kursu”, Bakanlık, Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) ve Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB) arasında Mayıs ayında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde düzenlendi. Kurs sonucunda, 10 farklı dile hakim toplam 40 kişi sertifika alma hakkı kazandı.

6 Haziran’da başlayan hızlandırılmış eğitime katılanlara rehberlik yapabilmeleri için verilen belgeler, 31 Aralık’a kadar geçerli olacak. Rehberlik kokardı almak isteyenler Arlık ayında açılacak 30’uncu Dönem Turist Yetiştirme Kursu’nu tamamlaması gerekecek.

ÜSTEL

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, törenin başında yaptığı konuşmada, hızlandırılmış kursun yeni destinasyonların açılmasıyla doğan ihtiyaç üzerine düzenlendiğini, Bakanlığın Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği ile hayata geçirdiği yeni teşvik sistemi sayesinde 13 yeni destinasyondan charter sefer düzenlenmeye başlanması sonucu ihtiyacın ortaya çıktığını kaydetti.

Destinasyon sayısını 2012’de arttırmayı planladıklarını kaydeden Üstel, ancak farklı dillere haiz rehberler sayesinde ülkenin turistlere daha iyi anlatılabileceğini söyledi.

KARLITAŞ

KITREB Başkanı Hasan Karlıtaş ise, turizm alanında en büyük eksikliklerden birinin yabancı dile haiz rehberler olduğunu, düzenlenen kursa Almanca, Farsça, Fransızca, İtalyanca ve Rusça lisanına haiz rehber adaylarının katıldığını ifade etti.

Rehberlerin turist memnuniyetinde direkt etkisi olduğunu, rehberliğin pek çok ülkede oldukça prestijli, saygın ve profesyonelce yapılan bir meslek olduğunu, KITREB’in amacının da ülkede rehberlik mesleğinin kalitesini arttırmak olduğunu kaydeden Karlıtaş, ülkede varolan Almanca, Rusça, İtalyanca ve Farsça dillerine haiz rehber ihtiyacının düzenlenen kurslarla kapatılmasını umduğunu dile getirdi.

KELEŞOĞLU

KITSAB Başkanı Ersan Keleşoğlu ise, yabancı dile sahip rehberlere halen ihtiyaç duyulduğunu, şu anda sadece İngilizce ve Türkçe dilinde rehberlerin yeterli olduğunu, Almanca ve İtalyanca’nın kısmen yeterli, Farsça, Azerice, Fransızca dilini konuşabilen rehberlere ihtiyacın gün geçtikçe arttığını kaydetti.

Bu haber toplam 1742 defa okunmuştur
Rehberler sertifikalarını aldılar Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans