Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakanlık: Raporda Gerçekler Göz Ardı Edildi
12 Ekim 2017 Perşembe Saat 09:18

Başbakanlık: Raporda Gerçekler Göz Ardı Edildi

Başbakanlık, BM Genel Sekreteri Guterres’in Kıbrıs raporunu değerlendirdi. Açıklamada, “çöken müzakere sürecine ilişkin raporun geçmiş BM raporlarından farksız olduğu, gerçekleri göz ardı eden değerlendirmelerle geçiştirildiğin

Başbakanlık, BM Genel Sekreteri Guterres’in Kıbrıs raporunu değerlendirdi.

Açıklamada, “çöken müzakere sürecine ilişkin raporun geçmiş BM raporlarından farksız olduğu, gerçekleri göz ardı eden değerlendirmelerle geçiştirildiğini görmenin şaşkınlığını yaşamaktayız. Adil ve hakkaniyetten yoksun, Rum tarafının her konudaki menfi tutumunu bize göre Türk tarafının cömert tavrıyla eşitleme yönüne gitmesi asla kabul edilemez bir yaklaşımdır.” Denildi.

BM’nin, müzakerelerin Crans Montana dahil, tüm aşamalarında Türkiye’ye karşı stratejik tavır almaya çalışan Rum-Yunan ikilisinin her gün yeni bir fırsatçılığına tanıklık ettiğinin yadsınamaz bir gerçek olduğu ifade edilen açıklamada, Rum lider Anastasiades’in önceden mutabık kalınan ve iki halkın eşitliği temelinde dönüşümlü başkanlığı ret ederken “sıfır asker, sıfır garanti’de” direnmesine ve çözüme ilişkin olumsuz söylemlerine rağmen rapora yansıtılmamış olmasının kabul edilemeyeceği kaydedildi.

Başbakanlık açıklamasında “hükümet olarak, Kıbrıs Türk tarafının 50 yıllık müzakere sürecinde sergilediği olumlu yaklaşımların 2014 yılı referandumu sonrasında olduğu gibi Kıbrıs Türk Halkı’nın hala ambargo ve izolasyonlar altında cezalandırılmasına sessiz kalınarak müzakerelerin kaldığı yerden devamının kabul edilemeyeceğinin bilinmesini isteriz.” denildi.

Bu haber toplam 1157 defa okunmuştur
Başbakanlık: Raporda Gerçekler Göz Ardı Edildi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans