Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakanlık:  Rum’Un Tutumu Türk Tarafının Cömert Tavrıyla Eşitlenemez
12 Ekim 2017 Perşembe Saat 09:20

Başbakanlık: Rum’Un Tutumu Türk Tarafının Cömert Tavrıyla Eşitlenemez

Başbakanlık, BM’in Kıbrıs raporunda, Rum tarafının menfi tutumunu Türk tarafının cömert tavrıyla eşitleme yönüne gitmesinin asla kabul edilemez bir yaklaşım olduğunu belirtti. Başbakanlık, hükümetin, Kıbrıs Türk tarafının müza

Başbakanlık, BM’in Kıbrıs raporunda, Rum tarafının menfi tutumunu Türk tarafının cömert tavrıyla eşitleme yönüne gitmesinin asla kabul edilemez bir yaklaşım olduğunu belirtti.

Başbakanlık, hükümetin, Kıbrıs Türk tarafının müzakere sürecinde olumlu yaklaşımlarının 2004 referandumu sonrasında olduğu gibi hâlâ ambargo ve izolasyonlar altında cezalandırılmasına sessiz kalınarak müzakerelerin kaldığı yerden devamının kabul edilemeyeceğinin bilinmesini istediğini açıkladı.

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Kıbrıs’taki iyi niyet misyonuna ilişkin raporu değerlendirildi.

BM Genel Sekreteri’nin, 10 Ekim 2017 tarihinde yayınlanan, çöken müzakere sürecine ilişkin raporunun geçmiş BM raporlarından farksız olduğu belirtilen açıklamada, “Gerçekleri göz ardı eden değerlendirmelerle geçiştirildiğini görmenin şaşkınlığını yaşamaktayız” denildi.

Açıklamada, “Adil ve hakkaniyetten yoksun, Rum tarafının her konudaki menfi tutumunu bize göre Türk tarafının cömert tavrıyla eşitleme yönüne gitmesi asla kabul edilemez bir yaklaşımdır” ifadeleri yer aldı.

BM’nin, müzakerelerin Crans-Montana dahil, tüm aşamalarında Türkiye’ye karşı stratejik tavır almaya çalışan Rum-Yunan ikilisinin her gün yeni bir fırsatçılığına tanıklık ettiğinin yadsınamaz bir gerçek olduğu kaydedilen açıklamada, Rum lider Anastasiadis’in önceden mutabık kalınan ve iki halkın eşitliği temelinde dönüşümlü başkanlığı reddederken “sıfır asker, sıfır garanti”de direnmesine ve çözüme ilişkin olumsuz söylemlerine rağmen rapora yansıtılmamış olmasının kabul edilir yanı olmadığı vurgulandı.

Bu haber toplam 1214 defa okunmuştur
Başbakanlık: Rum’Un Tutumu Türk Tarafının Cömert Tavrıyla Eşitlenemez Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans