Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yılmazköy’de 18 Gence Arsa Dağıtıldı
17 Haziran 2011 Cuma Saat 16:42

Yılmazköy’de 18 Gence Arsa Dağıtıldı

Başbakan İrsen Küçük, Yılmazköy’de 18 Gence Kırsal Kesim Arsa Dağıtımı Yapıtı.

Başbakan Küçük,  UBP hükümetinin ülke halkının ve gençlerin bulundukları bölgelere yerleşip toprağına sahip çıkması misyonuyla çalışmalarına devam edeceğini de vurguladı.

Yılmazköy’de bugün düzenlen törenle, belirlenen kriterler çerçevesinde hak sahibi olan 18 gence kırsal kesin arsası dağıtıldı.

Başbakan İrsen küçük, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, bazı milletvekilleri, yetkililer ve vatandaşların katıldığı  tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Yapılan konuşmaların ardından hak sahibi 18 gence belgeleri takdim edildi.

İRSEN KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük  yaptığı konuşmada, UBP hükümetinin ülke halkının ve gençlerin bulundukları bölgelere yerleşip toprağına sahip çıkması misyonuyla hareket etmekte olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk halkının 1974’e kadar toprağına sahip çıktığını, Barış Harekatı sonrası da bir vatan yaratıldığını  vurgulayan Başbakan Küçük, “Kıbrıs Türk halkı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde var olmaya ve varlığını sürdürmeye devam edecektir” dedi.

Bugüne kadarki sosyal konutların yüzde 99’unun, kırsal kesin arsalarının  yüzde 95’inin UBP hükümetleri döneminde  yapılıp dağıtıldığına işaret eden Başbakan Küçük, bugün de Yılmazköy’de yaşayan gençleri arsalarına kavuşturmak için toplandıklarını belirtti.

Son iki buçuk ayda 500’ü aşkın yakın kırsal kesim arsası dağıtıldığını, bu çalışmaların devam edeceğinin altını çizen Başbakan Küçük,  gençlerin bir an önce yuva sahibi olması için kırsal kesim arsalarını sembolik fiyatlara hak sahiplerine vermekte olduklarını ifade etti.

CTP-DP döneminde kısal kesim arsa fiyatlarının 10 bin Sterline çıkarılarak adeta gençlerin yuva yapmalarının engellendiğini kaydeden Başbakan Küçük,  kendilerinin azami 2 bin Sterlin fiyata bu arsaları gençlere vermekte olduklarını vurguladı.

Hükümetin aralıksız olarak yürüttüğü alt yapı çalışmaları neticesinde köy ve kasabalar arasındaki farkların bir uçurum olmaktan çıktığını, buna yönelik çalışmaların Türkiye’nin büyük katkılarıyla devam etmekte olduğunu anlatan Başbakan Küçük, Lefkoşa, Girne, Alsancak anayolunun aydınlatılmasının tamamlandığını; kısa süre sonra  Gazimağusa-Boğaz arasındaki yolun aydınlatma çalışmalarının tamamlanacağını; Lefkoşa-Güzelyurt anayolunun aydınlatma çalışmalarının ise 20011 sonu veya 2012 başı tamlanacağına dikkati çekti.

Bu çalışmaları yol kalitesini artırmak, kazaları azaltmak ve gelen yabancıların ülkeyi daha fazla beğenmesi için yapmakta olduklarını belirten Başbakan Küçük, çevrenin korunmasına yönelik azami çalışmaların da devam etmekte olduğunu kaydetti.

Küçük, “2011 yılı Türkiye’de Kuzey Kıbrıs Yılı ilan edildi. Biz alacağımız tedbirlerle sadece bu yıl değil turist akışının sürekli olmasını istiyoruz” dedi.

Çiftçilik ve hayvancılığın gelişmesi için de  gerekli çalışmaların sürdüğünü, Çiftçileri Birliği ile dün   bir görüşme yaptıklarını, bu nedenle arpa fiyatlarının yakında açıklanacağını belirten Başbakan Küçük, Toprak Ürünleri Kurumu’nun üreticinin elindeki tüm arpayı alıp kısa sürede ödemelerin yapılacağına işaret etti.

NAZIM ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu da yaptığı konuşmada, UBP hükümetinin misyonu ve vizyonunun KKTC’nin yaşatılması olduğundan,  gençlerin   doğup büyüdüğü  topraklara yerleşip kök salması için her hafta bir köyde kırsal kesim arsası dağıtmakta olduklarını söyledi.

Her Cuma günü bu çalışmaların sürdüğüne, şu ana kadar dağıttıkları arsa sayısının 500’ü geçtiğine dikkati çeken Bakan Çavuşoğlu, “Bu 500 yuva, 500 ailenin mutlu edilmesi demektir. Bu çalışmalarımız yaz dönemi boyunca da devam edecektir” dedi.

Kıbrıs Türk halkının 500 yıldır yaşadığı topraklarına sahip çıktığı için bugün özgür ve egemen yaşamakta olduğunu, kendilerinin de  Kıbrıs Türk halkına özgür ve egemence yaşama sözü verdiklerini vurgulayan Çavuşoğlu, “Ne özgürlüğümüzden ne de egemenliğimizde taviz vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Kimseye düşmanlıklarının olmadığının, adada eşit iki halk olarak yaşamaya devam etmek istediklerinin de altını çizen Çavuşoğlu, bu ülkeye kök salıp geleceğe yönelik yürüyüşün devam etmesi ve KKTC’nin var olması için arsa dağıtma çalışmalarının devam edeceğini yineledi.

Bakan Çavuşoğlu, dağıtılan arsaların gençlere ve ailelerine hayırlı olmasını diledi.

Yılmazköy Muhtarı Mehmet Üçöz de yaptığı kısa konuşmada, gençliğe verdikleri önem nedeniyle Başbakan Küçük ve hükümet üyelerine köy halkı adına teşekkür etti.

Bu haber toplam 1763 defa okunmuştur
Yılmazköy’de 18 Gence Arsa Dağıtıldı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans