Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tatil için Kuzey Kıbrıs ı tercih edin
18 Haziran 2011 Cumartesi Saat 10:35

Tatil için Kuzey Kıbrıs ı tercih edin

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Türkiyede okulların tatil olmasının ardından, tatil programı yapanlara, Kuzey Kıbrısa öncelik vermeleri çağrısında bulundu.

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de seçimlerin geride kaldığına, okulların tatile girdiğine işaret ederek, "tatilcilere, tatil programı yaparken Kuzey Kıbrıs'ı bir kez daha gözden geçirmeleri" yönünde çağrı yaptı.

"Tatilcilerin Kuzey Kıbrıs'ta çok sıcak bir ortam bulacağına, doğayla iç içe olan otellerde rahat edeceğine inandığını" ifade eden Ünal Üstel, "Onlara bir kez daha Kuzey Kıbrıs'a öncelik vermelerini istiyorum" dedi.

"TÜRKİYE'DEN GELENLERDE SON İKİ AYDA YÜZDE 13 ARTIŞ OLDU"

"Türkiye pazarında geçmişe oranla yüzde 25 bir azalma olduğunu, bu azalmayı artıya çevireceklerini" kaydeden Üstel, son iki ayda ise Türkiye'den gelenlerde yüzde 13 artış gözlemlendiğini kaydetti.

KKTC için turizmde ana pazarın ana vatan Türkiye olduğuna işaret eden Üstel, bu bilinçle hareket ederek, Türkiye'deki insanların tatilini KKTC'de yapması için çeşitli çağrılar ve etkinlikler düzenlediklerini anlattı.
İstanbul'da Kadıköy, Beyoğlu ve Bakırköy'de yaklaşık 3 hafta önce, KKTC'yi tarihi, doğası ve çeşitli kültürel ürünleriyle tanıtan etkinlikler düzenlediklerini anımsatan Üstel, bunlarla Türkiye'deki insanlardan okullar tatil olmadan yapacakları tatil programlarında KKTC'ye öncelik vermelerini sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Ulaşımdaki bazı sıkıntıların ortadan kalktığını, 7 havayolu şirketinin düzenli olarak KKTC'ye sefer yaptığını, ulaşımda maliyetleri düşürdüklerini ifade eden Ünal Üstel, Türkiye'den KKTC'ye vizesiz ve pasaportsuz, sadece kimlikle girildiğini hatırlattı.

Üstel, "İstanbul'dan bir aile tatil için Antalya'ya ne kadar rahat giderse, Kıbrıs'a da o rahatlıkla gelebilir" dedi.

İstanbul'daki etkinliklerin ve yaptıkları diğer çalışmaların ardından otellerdeki rezervasyonlarda artış olduğuna işaret eden Üstel, "Geçmiş oranlara nazaran, son iki ayda ana vatanımızdan Kıbrıs'a gelenlerde yüzde 13 bir artış gözlemledik" diye konuştu. Üstel, temmuz ve ağustos aylarında bu oranın daha da artmasını beklediklerini ifade etti.

Türkiye'den KKTC'ye direkt uçak seferlerinin olduğu illerde tanıtım etkinlikleri yapmaya devam edeceklerini söyleyen Üstel, İzmir, Ankara, Antalya ve Gaziantep'te TÜRSAB'la işbirliği halinde faaliyetlerde bulunacaklarını anlattı.

"EN GÜZEL SAHİL, EN GÜZEL KUM"

Etkinlerden hedeflerinin, hem Türkiye'de Kuzey Kıbrıs'ı tanıtmak, hem de Türk insanının KKTC'de tatil yapmasını sağlamak olduğunu belirten Ünal Üstel, "Türkiye'de tatil yapacak insanların KKTC'de değişik oteller ve eko-turizm olduğunu bilmesi gerektiğini" kaydetti.

KKTC sahillerinin güzelliğine ve temizliğine de işaret eden Üstel, "Akdeniz çanağında en güzel sahilin, en güzel kumun, en güzel denizin ve güneşin Kuzey Kıbrıs'ta olduğunu iddiayla söylüyorum" dedi.

YENİ PAZARLAR

Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliğiyle yapılan çalışmalarda, turizmde charter uçuşlarına öncelik verdiklerini, charter uçuşu yapan tur operatörlerine teşvik sağladıklarını anlatan Üstel, bu kapsamda, İran dahil 14 ülkeden charter seferlerinin başlatıldığını ve başlayacağını söyledi.

Polonya'dan ilk charter uçağının 20 Haziran Pazartesi günü KKTC'ye geleceğini ve Polonya'nın KKTC için yeni bir pazar olduğunu belirten Üstel, İtalya, Almanya, Belçika ve Hollanda'dan haftada iki kez charter seferlerinin de başladığını kaydetti.

Azerbaycan'da turizm fuarına katıldıklarını ve verimli çalışmalar yaptıklarını anlatan Üstel, Azerbaycan'dan ilk charter seferinin de 26 Haziran Pazar günü KKTC'ye yapılacağını bildirdi. Üstel, Azerbaycan ile KKTC arasında haftada iki kez charter seferi düzenleneceğini söyledi.

İRAN PAZARI

İran'da da turizm fuarına katıldıklarını ve çok büyük ilgi gördüklerini belirten Üstel, İran'ın büyük bir pazar ve Müslüman bir ülke olduğunu hatırlattı.

İran'dan KKTC'ye ilk charter seferin 23 Haziran Perşembe günü yapılacağını bildiren Üstel, İranlı turistlerin feribotla Antalya üzerinden KKTC'ye geçişlerini sağlamak için de çalışma yaptıklarını kaydetti.

Antalya'ya İran Hava Yolları ile gelecek turistlerin tatillerinin bir kısmını KKTC'de geçireceğini söyleyen Üstel, İran pazarının, Türkiye'den sonra, kendileri ikinci büyük pazar olacağına inandığını ifade etti. Üstel, İran'dan KKTC'ye haftada iki kez charter seferi yapılacağını bildirdi.

Bu haber toplam 12551 defa okunmuştur
Tatil için Kuzey Kıbrıs ı tercih edin Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans