Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avcı, Hükümeti Daü konusunda destekledi
19 Haziran 2011 Pazar Saat 13:06

Avcı, Hükümeti Daü konusunda destekledi

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) içinde bulunduğu açmazların çözümlenmesi için hükümetin alacağı doğru kararlara destek olacaklarını belirtti.

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı yaptığı yazılı açıklamada, DAÜ hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“ÇOCUKLARIMIZIN EĞİTİM HAKKINI ENGELLEMEYEN KARARLARIN DESTEKÇİSİ OLACAĞIZ”

Avcı, “DAÜ üniversite öncesi eğitim kurumları konusunda eğitim kalitesini arttıran, bu kurumu sürdürülebilir hale getiren, bu kurumlarda çalışanların hak ve çıkarlarını mağdur etmeden, grevlerle çocuklarımızın eğitim hakkını engellemeyen kararların destekçisi olacağız” dedi.

Hükümetin, DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu ve Rektörlüğü’nün yaptığı görüşmeleri bilmiyormuş gibi davranıp DAÜ yönetimini yalnız bıraktığını ileri süren Turgay Avcı, bunun bir tutarsızlık durumu olduğunu savundu.

“Bu tavır, ülkeye ve hükümete olduğu kadar, DAÜ’ye de zarar vermektedir” diyen Avcı şöyle devam etti:

“Ülkeye yatırım yapacak insanlara verdiğiniz sözleri, yasalara uygun olarak vereceksiniz, ilgili tarafları bu konuda bilgilendirecek ve ikna edeceksiniz, verdiğiniz kararların da sonuna kadar arkasında duracaksınız. Hükümet, bu konuda ne yapmaya çalışmaktadır, anlaşılamamaktadır.”

“Türkiye’den çok ciddi kurumlarla anlaşmalar yapıp, atılan imzaların ve verilen sözlerin arkasında durmamanın devlet ve hükümetin ciddiyetini ortadan kaldırdığı” görüşünü ortaya koyan Turgay Avcı, “Bundan sonra hiçbir dış yatırımcı, bu ülkeye ve devlete güvenip gelmez. Hükümetin, sendikacıların tehditleri karşısında korkuya kapılıp verdikleri sözler ve attıkları imzaların arkasında durmama tavrı karşısında şaşkınlık içinde kalıyoruz. ÖRP olarak soruyoruz: Bu ülkeyi kim yönetiyor? Sendikalar ve marjinal gruplar mı, yoksa seçimle iktidara gelmiş hükümet mi?” dedi.

Avcı, yıllardır özerk bir üniversite için mücadele ettiğini söyleyen sendikalar ve siyasi partilerin, üniversite yönetiminin eğitimle ilgili almış olduğu kararları siyasi güç olan Başbakan’la değiştirmeye çalışmasının düşündürücü olduğunu da savundu.

“Bir yanda hükümetin tutarsız ve güven vermeyen yaklaşımları dururken, diğer tarafta da, hükümetin yaptığı her icraata karşı çıkan, her önlem ve karara karşı meydanlara inen, tehditler savuran, ülkede yönetimi işlemez hale getiren birkaç marjinal sendikacı ve bunların arkasından yürüyerek güç kazanacağını düşünen siyasi partiler bulunduğunu” öne süren ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, “Beğenmedikleri kararlar alındığında ülkeyi kaos ortamına sürüklemek için her yolu deneyen, Anavatan Türkiye karşıtı eylemler yapan, Anavatan Büyükelçiliği önünde utanç dolu hareketler ve protestolar sergileyen bu marjinal gruplara muhalif siyasi partilerin destek olması da traji-komik bir durumdur” ifadelerini kullandı.

ÖRP’nin; ülkenin, devletin ve devlet kurumlarının saygınlığını koruması gerektiğine inandığına işaret eden Avcı, “ideolojik mücadele içine girmiş, çağdışı görüşlerin peşinde koşan bazı marjinal sendika ağalarının ve bunlara destek olan sorumsuz muhalefet partilerinin her şeye başkaldıran, demokratik kurum ve kurallara saldıran, kaos yaratmaya dönük eylemlerine” asla destek olmadıklarını ve olmayacaklarını vurguladı.

“ÜLKEYİ YÖNETMEYE ADAYIZ”

“Sorumsuz muhalefet olmadık ve olmayacağız” diyen Turgay Avcı, “ÖRP olarak bu ülkeyi yönetmeye adayız. DAÜ sorununu çözmeye adayız” dedi.

Ülkenin bütün ekonomik sosyal ve kültürel sorunlarını çözmek için seçimler öncesinde Kalkınma Programı ve ATA Projesi hazırladıklarını anımsatan Turgay Avcı, “Bir yanda aldığı kararlara sahip çıkamayan bir hükümet, diğer yanda ülkenin sorunları konusunda hiçbir plan ve projesi olmayan, marjinal grupların peşine takılmış muhalefet partileri vardır. ÖRP olarak üçüncü ve doğru seçenek için halkımızın her geçen gün desteğini alıyor, halkımızın umudu oluyoruz” ifadelerine yer verdi.

Bugün DAÜ’nün ve diğer üniversitelerin yaşadığı en büyük sorunun, Türkiye’den gelen öğrenci sayılarındaki ani düşüş olduğunu kaydeden Avcı, çözümün, öğrenci akışını yeniden yükseltmek ve bunun da ötesinde daha da arttırmak olduğunu kaydetti. Avcı, bu konuda yapılacak bütün çalışmalara ÖRP olarak destek vereceklerini belirtti.

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı şöyle devam etti:

“ÖRP olarak hükümeti, sendikaları, muhalefet partilerini ve bütün ilgili tarafları çok önemli bir konuda uyarmak istiyoruz.

21 Haziran Salı günü, üniversitede Anavatan Türkiye ve üçüncü ülkelerden, çocuklarının başarı ve mutluluğunu paylaşmaya gelen aileler bulunacaktır. Sendikal eylemler için, üniversitenin geleceğine zarar verecek, öğrenci akışını engelleyecek, Gazimağusa ve KKTC ekonomisine darbe vuracak bir  tarih seçilmesi düşündürücüdür.

Bu özel günde yapılacak yanlışlar, ülkemiz üniversite eğitimi sektörü ve DAÜ için telafisi mümkün olmayan acı sonuçlar doğurabilir. Bu konuda hükümetin, sendikaların, muhalefet partilerinin ve bütün ilgililerin duyarlı ve sorumlu davranması gereğine inanıyor, bütün tarafları ÖRP olarak uyarmak istiyoruz.”

Bu haber toplam 11616 defa okunmuştur
Avcı, Hükümeti Daü konusunda destekledi Haberi

YORUMLAR
Emine Yılmaz
avcı haklı ve doğru söylüyor
AVCIya tam destek. DAÜ-SEN üyesi olarak Turgay beyi destekliyorum. Bu sorunu çözmesi için yardım talep ediyoruz. Sendika bu konuda Turgay Avcıyı muhatap almalıdır.
19 Haziran 2011 Pazar Saat 20:53
Kemal Orhan
destek
Turgay Avcının açıklamalarını destekliyoruz. Tutarlı oldukça puan kazanıyopr.
19 Haziran 2011 Pazar Saat 20:52

DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans