Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu, Anlaşma olacaksa olsun, Ömür boyu süremez
20 Haziran 2011 Pazartesi Saat 11:24

Eroğlu, Anlaşma olacaksa olsun, Ömür boyu süremez

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Anlaşma olacaksa önümüzdeki 3 - 5 ay içerisinde olacak. Süreç sonsuza dek süremez” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bugün, Ahmet Aşır başkanlığındaki Muratağa, Atlılar, Sandallar Şehitlerini Yaşatma Derneği yetkililerini kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya, dernek başkanı Ahmet Aşır ziyaretleri sırasında yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun, Rum tarafının uzlaşmaz tavrına rağmen Kıbrıs müzakerelerini iyi niyetle sürdürmekte olduğuna işaret etti.

Kıbrıslı Türklerin siyasi açıdan eşit statüde olduğu iki kesimli, Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğü altında oluşacak yeni bir ortaklık devletine vurgu yapan Aşır, görüşmelerde Cumhurbaşkanı Eroğlu’na sonsuz güven duyduklarını ifade etti.

Aşır, Cumhurbaşkanı Eroğlu’na İngilizceye çevrilmiş olan “1955 - 1974 Step by Step Genocide” (1955 - 1974 Adım Adım Soykırım) isimli kitabı takdim etti.

Aşır, müzakerelerde Cumhurbaşkanı’na yardımcı olabilmek adına sözkonusu kitabı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargıçlarına, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne, Genel Sekreter’in Kıbrıs Özel Temsilcisi’ne gönderdiklerini belirtti, tüm yabancı elçiliklere de göndereceklerini ekledi.

Aşır, Cumhurbaşkanı’na dernek plaketi de sundu.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, “Haklı davamızı bu şekilde dünyaya göstermek için yapmış olduğunuz çalışmaya teşekkür ederim” diyerek başladığı konuşmasında, Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünün gerekliliğinin altını çizdi.

Derneğe, müzakerelerde verdikleri destekten dolayı teşekkür eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, 1974 öncesinde yaşananları tekrarlamayacak bir anlaşma arayışı içerisinde olduklarını söyleyerek, “Biz Kıbrıs’ta insanca yaşayabilmenin, can güvenliğinden yoksun olmamanın yollarını arayan bir anlaşma arayışı içerisindeyiz” dedi.

“Hem dün yaşanan gerçekleri, hem bugün var olan gerçekleri dikkate almadan yapacağımız anlaşma tabii ki bizim için uzun ömürlü bir anlaşma olmaz” diyen Eroğlu, bütün uğraşlara rağmen müzakerelerde beklenen noktaya gelemediklerini, Kıbrıs Türk tarafı olarak iyi niyetle müzakere masasında olmaya devam edeceklerini söyledi.

“BM Genel Sekreteri’nin nihai kararını görünceye kadar görüşmeleri sürdüreceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, kendilerinin müzakerelere bir zaman limiti koymaktan yana olduklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Anlaşma olacaksa önümüzdeki 3 - 5 ay içerisinde olacak. Süreç sonsuza dek süremez” dedi.

Bu haber toplam 1583 defa okunmuştur
Eroğlu, Anlaşma olacaksa olsun, Ömür boyu süremez Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans