Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Beleşe Denize Girme” eylemi
21 Haziran 2011 Salı Saat 08:23

“Beleşe Denize Girme” eylemi

Baraka, herkesin deniz kenarına gidebilme hakkına sahip olduğunu söyledi

Herkesin deniz kenarına gidebilme hakkına sahip olduğunu hatırlatan Baraka Kültür Merkezi, üç yıldır gerçekleştirdiği “Beleşe Denize Girme” eylemlerine başlıyor. İlk eylem bu hafta, Acapulco Otel’in kullandığı sahilde uygulanacak.


Baraka’dan yapılan açıklamada, “26 Haziran Pazar günü saat 12.00’de, yine karpuzumuz ve çöp naylonlarımızla Acapulco girişinde buluşup beleşe denize giriyoruz” denildi.


Halkın Anayasal hakkı olan para ödemeden sahillere girmesinin, başta Girne olmak üzere neredeyse tüm ülkede engellendiği kaydedilen açıklamada, tesisin imkanlarından yararlanmak istemeyen herkesin, beleşe deniz kenarına gidebilme hakkına sahip olduğu ifade edildi. Açıklamada şöyle denildi:


“Kimsenin bir sahili parselleyip halkın kullanımına kapatmaya hakkı olmadığı gibi tesislerin şezlong, duş ve benzeri hizmetler için uyguladığı fahiş ücretlerin de denetlenmesi ve yasal ölçülere uyması gerekmektedir.
Tüm bu gerekçelerle başlattığımız eylemlerimize bu yaz daha geniş bir katılımla devam ediyoruz. Ve tüm halkımızı dilediği denize beleşe gitmeye, engellenmesi halinde ise Anayasal haklarını hatırlatmaya davet ediyoruz. Ayrıca Baraka Kültür Merkezi’nden temin edebileceğiniz ve cüzdanınızda taşıyabileceğiniz ‘Beleşe Denize Girme Kartı’nı da gösterebilirsiniz.”
Açıklamada, ilgili maddeye atıfta bulunularak, KKTC Anayasa’sının vatandaşların ücretsiz denize girme hakkını koruduğu ve kimsenin vatandaşın denize girmesini engelleyemeyeceğini vurguladığı belirtildi.

Bu haber toplam 1816 defa okunmuştur
“Beleşe Denize Girme” eylemi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans