Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakanlar Kurulu, DAİ nin devrine destek verdi
21 Haziran 2011 Salı Saat 20:22

Bakanlar Kurulu, DAİ nin devrine destek verdi

Bakanlar Kurulu, DAÜ Vakıf Yönetim Kurulu’nun DAK ve DAİ’nin devredilmesine ilişkin kararına destek verdi.

Bugün yaklaşık 3.5 saatlik bir toplantı yapan Bakanlar Kurulu’nun konuyla ilgili kararı, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yazılı açıklamayla bildirildi.

Buna göre kararda,  “Hükümetimiz tarafından yapılan değerlendirme sonucunda velilere yansıyacak fiyat politikası, çalışan öğretmenlerin istihdamlarına yönelik uygulanacak politikalar ve KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca öngörülen tüm yasal mevzuatlara tam anlamıyla uyulması koşuluyla DAÜ Vakıf Yönetim Kurulu’nun yapmış olduğu çalışmalara, Üniversite’nin özerk yapısı da göz önünde bulundurularak destek verilmesine karar verilmiştir” denildi.

Ağustos 2009 tarihinde göreve başlayan Doğu Akdeniz Üniversitesi Vakıf Yönetim Kurulu’nun zarar etmekte olan Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Üniversite Öncesi Eğitim Kurumları’nın daha verimli ve zarar etmeyecek şekilde çalıştırılması amacıyla bir takım tedbirler almak için çalışma başlattığı anımsatılan açıklamada, yapılan çalışmalar sonucunda DAÜ-PER-SEN ile de uzlaşma sağlanarak, Doğu Akdeniz Üniversitesi için gerekli tedbirlerin alındığı, arzu edilen sonuçlara ulaşıldığı kaydedildi.

Ancak, Üniversite Öncesi Eğitim Kurumları için yapılan çalışmaların DAÜ-SEN ile uzlaşıya varılamaması neticesinde gerekli tedbirlerin alınmadığı ve yıllık 3 milyon TL (Üç Milyon Türk Lirası) zararın  telafi edilemediği ifade edilen açıklamada, süreçle ilgili şunlar aktarıldı:

“Bunun üzerine Doğu Akdeniz Üniversitesi Vakıf Yönetim Kurulu ve Rektörlük, Üniversite Öncesi Eğitimi konusunda tecrübeli kuruluşlarla temaslar gerçekleştirmiştir. Bu temaslar gerçekleştirilirken eğitim kalitesi yanı sıra üniversitenin geleceği de dikkate alınmıştır. Gazi Üniversitesi Vakıf Özel okulları, Final Dershaneleri Grubu, Fen Bilimleri Dershaneleri ve Doğa Okulları Grubu ile görüşmeler ve incelemelerde bulunulmuştur.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda Doğa Okullar Grubu’nun dışındaki kurumların uluslararası sınavlara yönelik eğitim yapmamış olması, Doğa Okullar Grubu’nun IB sınavlarına öğrenci hazırlıyor olması, yabancı okullarla öğrenci değişimi programı uygulaması ve A Level programlarını da devam ettirecek olması Doğa Okullar Grubu’nu bu noktada öne çıkarmıştır.

Hükümetimiz tarafından yapılan değerlendirme sonucunda velilere yansıyacak fiyat politikası, çalışan öğretmenlerin istihdamlarına yönelik uygulanacak politikalar ve KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca öngörülen tüm yasal mevzuatlara tam anlamıyla uyulması koşulu ile DAÜ Vakıf Yönetim Kurulu’nun yapmış olduğu çalışmalara, Üniversite’nin özerk yapısı da göz önünde bulundurularak, destek verilmesine karar

Bu haber toplam 1888 defa okunmuştur
Bakanlar Kurulu, DAİ nin devrine destek verdi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans