Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UBP’de “özel kalem” kavgası
22 Haziran 2011 Çarşamba Saat 06:19

UBP’de “özel kalem” kavgası

DP’den UBP’ye geçen ve uzun süre bakanlık kavgası veren Mehmet Emin Tancer’in eşi Müge Tancer, Sağlık Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’ne atandı.

UBP içerisindeki isyancı vekiller içerisinde yer alan ve daha sonra geri adım atan Tancer ile ilgili o günlerde, “Eşi Sağlık Bakanlığı’nda makam sözü aldı” iddiası ortaya atılmıştı

SERDAROĞLU: “UBP SÖZLERLE İDARE EDİLİYOR”… O dönemde iddiayı ortaya atan Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu haklı çıktı. Serdaroğlu, “Maalesef halen daha UBP sistemle değil, verilen sözlerle idare ediliyor” diyerek, yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi

Sağlık Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü görevinde yapılan değişiklik, Ulusal Birlik Partisi (UBP) içerisinde, merkez ile ilçeler arasında yaşanan bilgilendirme ve uzlaşı sorununun su yüzüne çıkmasına neden oldu.

UBP’de aylar önce ortaya çıkan kabine değişikliği krizinde başı çeken isimler arasında olan Girne Milletvekili Mehmet Emin Tancer’in aniden geri adım atması, o dönem de bazı suçlamaları beraberinde getirmişti.

Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu, “Tancer’in eşine Sağlık Bakanlığı’nda makam sözü verildi, bu nedenle geri adım attı” demişti.

Başbakanlık’tan dün yapılan açıklama, Serdaroğlu’nu haklı çıkardı. Tancer’in eşi Müge Tancer, Sağlık Bakanlığı Özel Kalem Müdürü oldu. Bu haberin duyulmasının arından, UBP’de durulan tartışmalar da yeniden alevlendi. UBP Girne Milletvekili Mehmet Emin Tancer, “Eşim eğitimli ve donanımlı birisi, bu makamı hak ediyor” derken, aylar önce iddiaları ortaya atan Serdaroğlu ise, “Maalesef UBP sözler, vaatler ile yönetiliyor” dedi.

Dün açıklandı

Geçtiğimiz nisan ayında UBP Hükümeti’nin kabinesinde yaşanan değişimlere bağlı olarak Girne ve Güzelyurt vekillerinden yükselen protestolarla birlikte gündeme gelen tartışmalar da 3 ay sonrasında, UBP Girne Milletvekili Mehmet Tancer’in eşi Müge Tancer’in, üçlü kararname ile Sağlık Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’ne atanmasıyla yeniden alevlendi. UBP kabinesindeki değişime Girne ve Güzelyurt bölgelerinin göz ardı edildiği gerekçesiyle tepki gösteren bir grup milletvekili arasında yer alan ancak kısa bir süre sonra kabine muhalifi vekiller arasında yer almaktan vazgeçen Mehmet Tancer’in karar değişikliğinin arkasında “verilen sözlerin yattığı” iddiası ortaya atılmış ve UBP’nin iki Girne milletvekili Mehmet Tancer ile Ergün Serdaroğlu arasında “söz polemiği” yaşanmıştı. Müge Tancer’in dün üçlü kararname ile Aysun Çeliker’in yerine Sağlık Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’ne atanmasının ardından Havadis Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan milletvekili Ergün Serdaroğlu, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Serdaroğlu: “Başbakan kapalı kapılar ardında karar alıyor”

UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu, Başbakan İrsen Küçük’ün kapalı kapılar ardında kararlar aldığını belirterek, “Partimiz verilen sözlerle yönetiliyor. Katılımcı bir anlayış ortada yok” mesajı verdi.

Müge Tancer’in Sağlık Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’ne atanmasının bilgisi ve kariyeri ile Girneli oluşu nedeniyle kendilerini sevindirdiğini belirten milletvekili Serdaroğlu, konuyu UBP içindeki “bölge” ayırımcılığına çekerek, “Bölgemizden birisinin müdür olmasından memnun oluruz. Böyle bir gelişmeye karşı çıkmayız. Bölgemiz mağdur oluyor. Bölgemizdeki müdürleri görevden alıyorlar. Meclis komisyonlarında da Girne milletvekili yok” dedi.

Görüş alınmıyor

Girne bölgesinde tabandan da büyük baskı geldiğini vurgulayan Serdaroğlu, bakanlık müdürünün belirlenmesinin ilgili bakanın inisiyatifinde olduğunu ancak diğer atamalarda Girne bölgesi milletvekilleri ile Girne İlçe Örgütü’nün de görüşünün alınması gerektiğini söyledi. Serdaroğlu, tabandan gelen baskının kendilerini de zor duruma soktuğunu ifade ederek, “Müdürlüklerde bizim de hakkımız var. Bizim de birçok arkadaşımız bu görevlere taliptir. Bize sormadan bir şey yapmalarına karşıyız. Müdürlüklerde bizim bölgelerden de müdürümüz olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Müşavir olgusuna karşıyım”

Serdaroğlu, bakanlıklardaki müdür mevkilerinde yapılan değişimlerle müşavirlik olgusunun hayata geçirilmesine karşı olduğunu da kaydetti ve “Bazılarının görevinden alınıp müşavir yapılmasına da karşıyım. Müşavirlik olgusuna da karşıyım. Her bakanlık değişiminde bu yapılıyor” dedi.

“Ülke yararına icraat istiyorum”

Nisan ayında UBP içerisinde sergilenen muhalefetin diğer ayağını oluşturan Güzelyurt ilçesi UBP kanadındaki tutumun sorulması üzerine ise Serdaroğlu, “Güzelyurt ve bütün bölgelerde de vardır rahatsızlıklar. Şimdi kabine değişikliği oldubitti, bunu dillendirmek istemiyorum. Doğru icraat istiyorum. Memleketin sonra da hükümetin yararına icraat istiyorum. Halkımıza hizmeti vermektir önemli olan. Bu kabine değişikliği sonucunda bu arkadaşların hizmet yapmasını istiyoruz. Bizim uğraşımız budur. Bir bürokrat bilgiliyse biz onun değişip daha az bilgili olanların yerine getirilmesini istemiyoruz” dedi.

Küçük’e eleştiri

Serdaroğlu, UBP’de nisan ayında yaşanan kabine kriziyle son gelişmelerin bağlantısının sorulması üzerine ise, UBP içerisinde tüm gelişmelerin “verilen sözlerle” belirlendiğini savundu. “Her şey söz ile oluyor” diye konuşan ve bakanlıklardaki görev değişimleriyle ilişkili olarak Girne bölgesinin fikrinin alınmadığını vurgulayan Serdaroğlu, Başbakan İrsen Küçük’ü eleştirerek, “Her şahsa bakanlık verilmesi yanlıştır. Başbakan bunu uyguladı. Başbakan’ın kapalı kapılar arkasında kararlar almasına karşıyız” ifadelerini kullandı.

Şok ÖRP gelişmesi

Serdaroğlu, dün bir gazetede Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP)’nin feshedilerek, UBP bünyesine katılacağı konusunda yayımlanan habere de değerlendirerek, “ÖRP fesih oluyor yeni şeyler çıkıyor. Bunda da mı söz verildi bize haber verilmeden? Parti içinde konuşulmadan, grubumuzda konuşulmadan böyle şeyler yapılmasına karşıyım. ÖRP konusunda da bir bilgimiz yoktur. Bakanlar Kurulu’nu bekliyorum” dedi.

Avcı: “Böyle bir şey söz konusu değil”

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı da Haberkibris.com’a yaptığı açıklamada, Haberdar Gazetesi’nde yer alan “ÖRP UBP’ye katılıyor” başlıklı haberle ilgili “Böyle bir şey söz konusu değil” dedi.

ÖRP’nin UBP’ye katılacağına ilişkin haberin kesinlikle bir hayal ürünü olduğunun altını çizen Avcı, ülke menfaatleri gerektirdiği takdirde sorumluluk almaktan kaçmayacaklarını ve bu koşullarda koalisyona ÖRP olarak girebileceklerini ama UBP’ye katılmalarının söz konusu olmadığını belirtti.

Tancer, eşine sahip çıktı

UBP Girne Milletvekili Mehmet Tancer ise Havadis’e yaptığı kısa açıklamada, Müge Tancer’in yeni görevi ile kendisinin siyasi kariyeri arasında bağlantı kurulmaması gerektiğini vurguladı. “Benim eşim bir bireydir, Sağlık Bakanlığı’nda kıdemli memurdur, master, doktora yapmış birisidir” diyen Tancer, Serdaroğlu’nun geçmişte basına yansıyan sözlerinin anımsatılması üzerine ise, “Yanlış söylemiştir ve yalan da söylemiştir. Eşim doktora tezini tamamlamış, eğitimli bir kişidir. Bu durum tamamen kişisel başarısının bir sonucudur” şeklinde konuştu.

UBP’deki tartışmaların geçmişi

2010 yılında Demokrat Parti Girne Milletvekili olarak Meclis’te yer alan Mehmet Tancer, 13 Ağustos 2010 tarihinde önce partisinden istifa etmiş, o dönemde basına yaptığı açıklamalarda, “Sağlık Bakanı olmak için istifa etti” yönündeki söylentilere tepki göstererek bunları “Spekülasyon” diye nitelemişti.

Tancer, 20 Eylül 2010’da ise UBP’ye katılmış, Nisan 2011’de “kabine krizinin” patlak vermesiyle, Başbakan Küçük’e tepki gösteren Girne ve Güzelyurt milletvekillerinin arasında yer almıştı. 9 Nisan 2010 tarihinde basına yansıyan gelişmelerde, “Girne bölgesinde terazi dengesi iyi tutulamadı. Girne’de büyük bir bakanlık elden gitti. Yerine Turizm Bakanlığı geldi. Arkadaşların ve bizim rahatsızlığımız da bundandır. Ancak bunlar olağandır, kırgınlığa gerek yoktur” sözleriyle yer bulan Tancer, kısa bir süre sonra tepkili 8 milletvekilinin oluşturduğu gruptan ayrıldığını açıklamıştı.

12 Nisan 2011 tarihinde Haberkibris.com’a konuşan UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu, “Tancer eğer gruptan ayrılırsa bu kişisel menfaatlerinden dolayıdır. Başbakan’ın vaatlerine uyar da ayrılırsa kendi bileceği iştir. Tancer’e bir şeyler vadedilmiş olabilir. Basında da yer aldığı gibi eşini müdür yapacağı sözünü vermiş olabilirler” şeklinde konuşmuştu. Serdaroğlu dün Havadis Gazetesi’ne yaptığı açıklamada ise, bu yöndeki konuşmanın Mehmet Tancer ile katıldıkları bir televizyon programında, Tancer’e muhalefet sergileyen 8 milletvekili arasından ayrılma nedenini sorması üzerine ortaya çıkan diyaloğun bir sonucu olduğunu söyledi.

Serdaroğlu bu konuda, “Ben kendisine sordum herhangi bir söz aldın mı bakanlık gibi bundan vazgeçtin mi diye. O da öyle bir şey yok demişti” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 11587 defa okunmuştur
UBP’de “özel kalem” kavgası Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans