Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karpaz girişinde bilet kesiliyor!
23 Haziran 2011 Perşembe Saat 05:24

Karpaz girişinde bilet kesiliyor!

“Karpaz Milli Parkı” girişinde bilet kesilmesi tepkilere yol açtı

“Karpaz Milli Parkı” girişinde bilet kesilmesi bölgeyi ziyaret edenler tarafından tepkiyle karşılanıyor.
Milli park girişine kurulan kapıda bekleyen belediye görevlilerinin, “Bölgede yaşayan eşeklerin bakımı için gönüllü bağış” adı altında bilet kestikleri, kabul etmeyen kişilerin de parka girişine izin verilmediği iddia ediliyor.
Milli Park girişinde kesilen bilet paralarının, Karpaz bölgesinde yaşayan eşeklerin bakımında kullanılmak amacıyla harcandığının belirtilmesine karşın, vatandaşlar, bunun kanıtı olmadığını belirtiyor.
Bölgeyi ziyaret eden turistlerin bu şekilde kaçırıldığını ifade eden vatandaşlar, “Turist sayısı artsın istiyoruz. Ama onları bu şekilde kaçırıyoruz” dedi.

“Parka girmemize izin verilmedi”

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği üyesi Maureen Hutchinson, geçtiğimiz salı gün Karpaz yarımadasını ziyaret ettiği sırada, Dipkarpaz köyünün hemen dışında bir belediye görevlisinin arabayı durdurarak, yeni inşa edilmiş geçiş kapısından geçebilmeleri için kişi başı 1 Euro ödemelerini istediğini anlattı.
Görevlinin parayı Karpaz eşeklerine yardım için bağış olarak ödemeleri gerektiğini söylediğini belirten Hutchinson, “Eşekleri yardımla ilgili projeyi görmek istediğimi, paranın nasıl harcanacağıyla ilgili detayları bilmek istediğimi söyledim. Bana bilgi verilmedi, ben de parayı ödemeyi reddettim” dedi.
Hutchinson, bağışın isteğe bağlı bir ödeme şekli olduğunu ancak, dolayısıyla ödemeden de geçiş yapılabileceğini düşündüğünü ancak, izin verilmediğini ifade etti.
Rehberler birliği üyesi olduğuna ilişkin kartı gösterdiği halde geçiş yapamadığını anlatan Hutchinson, “Biz beklerken ödeme yapmayı reddeden başka turistlerin de geri çevrildiğini gördük. Bu uygulama aniden nasıl başladı? Kim karar verdi? Kim planladı? Projeyi kim hazırladı? Biletlerden elde edilen paranın nerede kullanılacağını, eşeklerin bakımına mı harcanacağını nereden bileceğiz?” diye sordu.

“Turistlere yönelik üzücü bir davranış”

Hutchinson, eşeklerin bakımına yönelik değil, bölgeye giriş çıkışların denetimine yönelik para harcandığının görüldüğünü söyledi.
Şu ana kadar bölgeye pahalı bir giriş kapısı ve baraka inşa edildiğini belirten Hutchinson, girişte bilet kesecek görevlilere de fazla mesai ücreti de ödendiğini kaydetti.
Hutchinson, “Bunun fon sağlamak için ekonomik bir yöntem olduğuna inanmıyorum” dedi.
Turist sayısını artırmayı hedefleyen bir ülkede, bu tarz uygulamaların doğru olmadığını vurgulayan Hutchinson, bölgeyi ziyaret etmek isteyen turistler bu şekilde kaçırıldığını belirtti.
Hutchinson, maddi kaynak artırmayı hedefleyen diğer belediyelerin de gelecekte bu tarz uygulamalar başlatabileceklerinden korktuğunu da sözlerine ekledi.

Rum basınında da yer aldı

Konuyla ilgili Fileleftheros gazetesinde yayınlanan bir haberde, KKTC makamlarının Apostolos Andreas Manastırı’na giden yol üzerine gişe koyduğu, burada Karpaz Milli Parkı’na giriş için bilet kesildi, bunun kışkırtıcı bir davranış olduğu belirtilmişti.
Bölgenin, Natura 2000 programına dahil olduğunu vurgulayan haberde, söz konusu yoldan, özellikle Apostolos Andreas Manastırı ile bölgedeki evlerini ziyaret etmek isteyen Rumların geçtiği ifade edildi.

Bu haber toplam 1877 defa okunmuştur
Karpaz girişinde bilet kesiliyor! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans