Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mecliste ilginç eylemler!
23 Haziran 2011 Perşembe Saat 17:24

Mecliste ilginç eylemler!

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü birleşiminde, Meclis’teki 4 muhalefet partisinin birlikte sunduğu DAÜ’ye bağlı kreş, ilkokul ve kolejin Doğa Koleji’ne devriyle ilgili genel görüşme yapılıyor.

Konuyla ilgili ilk sözü alan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu,  Doğu Akdeniz koleji, ilkokulu ve kreşinin Doğa Koleji’ne devri konusunda UBP’nin tutumunu protesto amacıyla 5 dakikalık “susma” eylemi yaptı ve milletvekillerini de ayakta durmaya çağırdı. Çağrıya CTP, yanında DP ve TDP milletvekilleri da katılarak 5 dakika süresince ayakta durarak protesto etti.

Eylemin ardından hükümetin uygulamalarını eleştiren bir konuşma yapan Yorgancıoğlı, “Kıbrıs Türk kurumlarının peşkeş çekilmesinde ilk darbenin KTHY’de vurulduğunu”, bunu diğerlerinin izlediğini  anlattı. Yorgancıoğlu, UBP’nin Kıbrıs Türk halkının kimliğini, kişiliğini ve kurumlarını elinden alarak “ihanet ettiğini” savundu.

Bir çok kurum için de el altından çalışmalar yapıldığını söyleyen Yorgancıoğlu, hükümetin bunları yaparken yasa tanımaz bir anlayışla hareket ettiğini belirtti.

“KTHY dramından” ders alınmadığını vurgulayan Yorgancıoğlu, Koop-Süt fabrikası ile ilgili görüşmeler yapıldığını, Başbakan her ne kadar inkar etse de artık hükümete güven kalmadığını söyledi.

Kıbrıs Türk halkının ciddi bir tehlike altında olduğunu belirten Yorgancıoğlu, bu gidişe son verilmesi gerektiğini kaydetti.

UBP’nin son olarak DAÜ üniversite öncesi kurumlarını alelacele ve yasalara aykırı olarak elden çıkardığını, bunun kabul edilemeyeceğini söyleyen Yorgancıoğlu, bu duruma UBP milletvekillerinin de karşı çıkması gerektiğini belirtti.

DAÜ üniversite öncesi kurumlarının özelleştirilmesinde garip olaylar yaşandığını, Başbakan “haberim yok” derken, Rektör’ün “herkesin haberi olduğunu” ifade ettiğini kaydeden Yorgancıoğlu, Bakanlar Kurulu’nun da destek vermesinin önceden herkesin haberi olduğunun göstergesi olduğunu vurguladı.

Sayıştaylıktan ve savcılıktan bu konuda görüş alınmadığını belirten Yorgancığlu, Vakıflar Yasası uyarınca bu uygulamanın yapılamayacağını da savundu.

Parti hukukçusunun verdiği bilgiye göre, ön protokolün geçerliliği olmadığını, kavram kargaşası bulunduğunu anlatan Yorgancıoğlu, hükümetin bunu  nasıl onayladığını açıklamasını istedi.

ÇAKICI: BİR DAHAKİ SEFERE BENZİN…

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, devir işleminin sonuçlandırılmasıyla genel görüşmenin anlamını yitirdiğini vurguladı.

Genel görüşme isteminin konuşup bir çözüm üretmeyi amaçladığını ancak hükümetin toplumsal uzlaşıya gitmediğini kaydeden Çakıcı, hükümeti protesto etmek için kürsünün üzerinden yere su döktü ve “Bir dahaki sefere benzinle geleceğim. Bu temsilidir” ifadelerini kullandı.

Çakıcı, ÖRP Genel Başkanı Avcı’nın “Kendi kendini aşamadın” sözlerine de,   “Burada Kıbrıs Türk halkının temsilcisi olmayan milletvekilleri var” diyerek yanıt verdi.

Doğa Koleji’nin ülkede eğitim hakkı olmadığını ileri süren Çakıcı, eylemcilere yapılan uygulamaları eleştirdi.

Eğitim Bakanı Kemal Dürüst’ün ilk olarak konudan haberi olmadığını söylediğine, Bakanlar Kurulu’nun da konuyla ilgili kararını yazılı olarak açıklandığına dikkat çeken Çakıcı, “Dürüst’ün ye-rinde ben olsam istifa ederdim” dedi.

DAÜ kolej, ilkokul ve kreşinin ayrı yasası olmadığına da işaret ederek,  DAÜ Yasası altında faaliyet gösteren bu okulların devredilemeyeceğini söyleyen Çakıcı, hükümeti, devleti ve yapılanları “rezil” olarak nitelendirdi.

“Ülkede yalancılık diz boyu” diyen Çakıcı, Meclis’te kurulan İşkence Komitesi’nde yaşananların da buna örnek olduğunu  söyledi. Çakıcı, Polis Genel Müdürü komitede işkence olaylarını reddetmezken, UBP Milletvekili Mehmet Tancer’in ise kabul etmemesini örnek gösterdi.

Çakıcı, bundan sonra toplumsal varoluş için topyekun mücadele gerektiğini belirtti ve herkesi mücadeleye çağırdı.

“KOLTUKLARI TERKETMEMİZ YAKINDIR”


Meclisin işlevinin artık kalmadığını da savunan Çakıcı, “Biz bu koltuklardan vazgeçmesini de biliriz. Bu da çok yakındır” dedi.

Hükümete gelmeleri halinde bütün bu kararları geri alacaklarını da savunan Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının kurumlarının satılmasına göz yumanları “vatan haini” olarak niteledi.

Çakıcı’nın konuşması sırasında yerinden soru sormak isteyen UBP Milletvekili Ejder Aslanbaba’ya Meclis Başkan Vekili Mustafa Yektaoğlu’nun “iç tüzük gereği” müdahalesi, kısa süreli tartışmaya neden oldu.

DENKTAŞ DA KAPI ARALIĞINDAN KONUŞARAK EYLEM YAPTI


DP Genel Başkanı Serdar  Denktaş da söz sırası gelince başka bir eylem yaptı ve genel kurul kapısını açarak arada durdu. Milletvekillerinin Genel Kurul salonunda olmamasını protesto amacıyla konuşmasını kapı eşiğinde yaparak “dışarıdaki milletvekillerine de sesini duyurmak istediğini” söyleyen Denktaş, dış salonda da milletvekili olmadığını görünce kürsüye döndü. “Muhalefete biraz  saygı” diyen Denktaş, genel görüşme yapılmadan hükümetin okulların devri konusunu bitirdiğini kaydetti.

“TOPLUMUN LEHİNE YASALARA DESTEK, DİĞERLERİNDE ÇALIŞMA AKSATILACAK”


Pazartesi gününden itibaren “toplumun lehine olmayan yasa tasarıları gelmesi halinde meclisin çalışmaması için her şeyi yapacaklarını” söyleyen Denktaş, toplum lehine olanlar için ise nisap desteği dahil her türlü desteği vereceklerini belirtti.

DAK ve DAİ ile birlikte çocukların da satıldığını ileri süren Denktaş, basında çıkan bazı yazılara atıfta bulunurken, KKTC’deki tüm vakıfların Vakıflar İdaresi’ne bağlı olduğunu söyledi ve Bakanlar Kurulu’nun kararını eleştirdi.

DAK DAİ ile ilgili tüm açıklamaların rektörlükçe yapıldığını ancak rektörlük ile bu kurumların alakası bulunmadığını belirten Denktaş, bu tür yasal dayanağı olmayan kararları hükümete geldiklerinde iptal edeceklerini ifade etti.

Sendikalarla diyalog kurulması gerektiğini belirten Denktaş, “hükümetin koltuk uğruna Kıbrıs Türk insanını Türkiye insanıyla karşı karşıya getirmeye hakkı olmadığını” ekledi.

Bu haber toplam 1566 defa okunmuştur
Mecliste ilginç eylemler! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans