Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büro-İş İhtiyat Sandığı’nda Grev Başlattı
23 Haziran 2011 Perşembe Saat 17:48

Büro-İş İhtiyat Sandığı’nda Grev Başlattı

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş)’e bağlı Büro-İş, örgütlü bulunduğu İhtiyat Sandığı Dairesi ve şubelerinde bugün öğle saatlerinde grev başlattı.

Grev, Sosyal Sigortalar’ın Kooperatif Merkez Bankası’ndan kredi alması için 3 aylığına bloke edilen ve yapılan protokole göre  1 Temmuz’da serbest bırakılması gereken 20 milyon TL’nin bloke süresinin uzatılmasına yönelik girişim üzerine başlatıldı.
Büro-İş Başkanı Hüseyin Z. Akyön grev yerindeki  konuşmasında, bloke süresinin uzatılmasına ilişkin karar üretilmesinin bugünkü Yönetim Kurulu’nun gündemine alınması üzerine grevi başlattıklarını söyledi.
Gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin İhtiyat Sandığı’nı banka gibi görerek buraya yapılan yatırımları bir şekilde kullanma yönüne gittiğini belirten Akyön, bu nedenle İhtiyat Sandığı’ndaki birikimlerin tehlikeye girdiğini belirtti.
20  milyonun bloke süresinin uzatılmasına ilişkin girişimin derhal durdurulmasını  istediklerini belirten  Akyön, “Bundan sonra işçinin ve çalışanların parasının kimseye peşkeş çekilmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.
Akyön, grevi Lefkoşa yanında İhtiyat Sandığı’nın  Mağusa, Güzelyurt ve Girne şubelerinde de uygulamaya koyduklarını ekledi.
YAKUP LATİFOĞLU
Hür-İş Federasyonu Başkanı Yakup Latifoğlu da, söz konusu 20 milyonun bloke süresinin uzatılmasını kesinlikle kabul etmeyeceklerini söyledi.
Ülkeyi yönetenleri İhtiyat Sandığı’nı devletin bankası gibi görüp, işçinin parasına göz diktiğini ve bu paraların kredi veya başka yollarla bugüne kadar kullanıldığını ifade eden   Latifoğlu, 2002’de yapılan yasal değişiklikle bunun yasal olarak kapatılmasına karşın  daha sonraları alınan bir kararla bu yatırımlarım bloke şeklinde kullanılmaya başlandığına işaret etti.
Ülkedeki ekonomik sıkıntı göz önünde alındığında İhtiyat Sandığı’na yatırılan işçinin parasının herhangi bir şekilde kullanılmasına karşı  olduklarını vurgulayan Latifoğlu, bu karardan derhal vazgeçilmesini istedi.

Bu haber toplam 1560 defa okunmuştur
Büro-İş İhtiyat Sandığı’nda Grev Başlattı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans