Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İskele Festivali 29 Haziran’da başlıyor
23 Haziran 2011 Perşembe Saat 15:37

İskele Festivali 29 Haziran’da başlıyor

İskele Beeldiyesi’nin bu yıl 43’üncüsünü düzenlediği Geleneksle İskele Festivali 29 Haziran -10 Temmuz tarihleri arsında yapılacak.

“Köklü Bir Gelenek, 43 Yıllık Bir Heyecan” temasıyla düzenlenen festival çerçevesinde 30’a yakın etkinlik gerçekleştirilecek.

12 gün sürecek festival kapsamında çeşitli sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler ile ilgi çekici yarışmalar yer alacak. Festival etkinliklerinin tümüne katılım ücretsiz olacak.

Festivalin resmi açılışı 29 Haziran akşamı saat 20.30’da gerçekleştirilecek. Açılışın ardından  İskele’den Kesitler “ fotoğraf yarışmasının ödül töreni ve “Bir Zamanlar Larnaka”  ve “İskele’den Kesitler” fotoğraf sergilerinin açılışı gerçekleştirilecek.

Festival kapsamında 30 Haziran’da Ziynet Sali, 9 Temmuz’da Ayna konseri yer alacak.  Festivalin klasiklerinden “Yılın Genç Erkeği ve Genç Kızı” yarışması 8 Temmuz’da yapılacak.

Festivalde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yemek ve bahçe düzenlemesi yarışmaları da yer alacak, 3. Ululsrararası Bilardo Yarışması düzenlenecek.

Festival kapsamında  16. Uluslararası İskele Beeldiyesi Halk Dansları Festivali  gerçekleştirilecek.   Bu festivale, KKTC, Türkiye,Rusya, Meksika, Güney Kore, Filistin ve Endonezya’dan ekipler katılacak.

ORUN

İskele Belediye Başkanı Halil Orun, Festival Komitesi Üyeleriyle birlikte Kıyı Restoran’da yemekli basın toplantısı düzenleyerek festival programını açıkladı.

Belediye Başkanı Orun, “festivallerin festivali” diye nitelediği İskele Festivali’nin bu yıl 43’üncüsünü düzenlediklerini kaydetti.

Son zamanlarda ülkenin her yöresinde, o yörede üretilen bir ürünün ismini vermek suretiyle festival yapılmaya başlandığını kaydeden Orun,  genelde iç turizme dönük yapılan bu festivallerin hem ekonomiye hemde iç dayanışmaya katkı koyduğunu belirtti.

Orun, İskele Festivali’nin ise uluslar arası alana taşındığını, hem beldenin hem de ülkenin tanıtımına katkı konduğunu kaydetti.

Festival kapsamında 12 gün boyunca her biri ayrı bir organizasyon olan 30 etkinliğin yer aldığını kaydeden Orun, Belediye Meclisi ve Festival Komitesi’nin büyük bir uğraş ve emek verdiğini, Halk Dansları Festivali’nin 5, diğer etkinliklerin ise 2 aylık bir çalışmanın ürünü olduğunu vurguladı.
Orun,  festivalin her yaş grubuna hitap edecek etkinlikleri kapsadığını, 12 gün boyunca binlerce konuğa ev sahipliği yapacaklarını söyledi.

Festivalin hazırlanmasında bir çok kurum ve kuruluşun maddi ve manevi destekte bulunduğunu söyleyen Orun, festivalin bütçesinin yaklaşık 400 bin TL olduğunu ifade etti.

Halkın festivale ilgisinin bu yıl da doruk seviyede olmasını beklediklerini söyleyen Orun, “Festivalin esas amaçlarından biri hem beldeyi, hem ülkeyi uluslararası alanda tanıtmak ve temsil etmektir, Bunu da başaracağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Orun, başta Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Türkiye Büyükelçiliği olmak üzere, festivale katkı koyan tüm kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerine teşekkür etti.

KADİRAĞA

Halk Dansları Festivali Komite Başkanı Özlem Kadirağa da 16. Uluslararası İskele Belediyesi Halk Dansları Festivali hakkında bilgi verdi.
Kadirağa, festivalin 16’ncısı düzenlemenin gurur ve mutluluğunu yaşadıkarını ifade ederek, festival bütçesinin  devlet, sponsorlar ve İskele Belediyesi katkılarıyla karşılandığını söyledi.

Kadirağa, bu tür festivallerin ülkeyi tanıtma, kültürler arası etkileşim ve yabancı kültürleri tanıma açısından yararlı olduğunu kaydetti.
Bu yılki festivalin ”sevgi birbirimize, barış hepimize” temasıyla gerçekleştirileceğini kaydeden Kadirağa, gerçekleştirecekleri tüm etkinliklerde dünyaya dostluk  ve barış mesajları vereceklerini sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 13561 defa okunmuştur
İskele Festivali 29 Haziran’da başlıyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans