Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTOEÖS ve Polis arasında gerginlik çıktı
23 Haziran 2011 Perşembe Saat 21:31

KTOEÖS ve Polis arasında gerginlik çıktı

DAÜ’de, DAİ ve DAK’ın devredilmesi sırasında çıkan olaylar nedeniyle KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel hakkında çıkan tutuklama emri nedeniyle bugün KTOEÖS Lokali’nde Sendikal Platform ve polis arasında gerginlik yaşandı.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi tarafından “Polisi Darp ve Görevden Men Etme” gerekçesiyle Gökçebel aleyhine tutuklama emri çıkarıldığı duyulunca Sendikal Platform yetkilileri ve KTOEÖS üyelerinden oluşan kalabalık bir grup saat 17.00’den sonra sendikada toplandı.

Polis önce sendika binasına geldi. Ancak sendika yetkilileri, “Sendikal Platform’un toplantıda olduğu ve toplantı sonrasında dışarı çıkılacağı” gerekçesiyle polisten binadan çıkmasını istedi. Polis yetkilileri de binanın yanında beklemeye başladı.

Toplantının devam ettiği sırada bazı polisler tekrar toplantının yapıldığı kata çıktı. Avukat Barış Mamalı ve KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ile konuşan polis, Gökçebel’e Gazimağusa Polis Müdürlüğü’nde sadece dava okunacağını ve ardından serbest bırakılacağını belirttiler.

Kaptan ve Mamalı’nın, Gökçebel’in polise teslim edilmeyeceği, polis aracında gitmesine izin verilmeyeceği, ancak kendileri tarafından Gazimağusa’ya götüreceği belirtilince; polis yetkilileri bunun olabileceğini belirttiler.

Sendikacılar, Polis Genel Müdürü ile de görüşüldüğünü ve kendilerine güvence verildiğini, Gökçebel’in dava okunduktan sonra serbest bırakılacağını ifade ettiler.

Ardından Gökçebel bazı sendikacılarla birlikte, Platform üyesi KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan’ın aracına bindi. Polis aracının Kaptan’ın aracının önüne geçmeye çalışması üzerine de kısa süreli gerginlik yaşandı ve araya başka araçlar girmesiyle konvoy halinde Gazimağusa’ya hareket edildi.

DAÜ-Sen ve diğer bazı sivil toplum örgütlerinin yetkililerinin de Gazimağusa girişinde konvoyu karşılayacağı öğrenildi.

AÇIKLAMALAR

Gazimağusa’ya hareketlerinden önce basına açıklama yapan KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, sendika binasından çıkışlarında yaptığı açıklamada, yaşananları “faşizmin ayak sesleri” diye niteledi.

Bunun sindirme politikası olduğunu ifade eden Kaptan, “Gökçebel’in benim aracımla polis olmayan bir ortamda götürülecek, suçlamaları dinleyecek, avukatıyla birlikte cevap verecek ve serbest bırakılacak” dedi.

Bu sorunun KTOEÖS’ün değil Sendikal Platform’un ve ülkenin sorunu olduğunu söyleyen Kaptan, yargının aldığı kararları uygulamayanlardan şikayetçi olduklarını, bu nedenle yargıya saygılarından dolayı Gazimağusa’ya gideceklerini belirtti.

GÖKÇEBEL

Gökçebel de, “Aramızda bir kişiye dokunulunca herkes ağrır” dedi.

Sadece sendika başkanlarının değil, vatandaşın da hukuki olarak hiç bir zemini olmayan bir sürece sürüklendiğini kaydeden Gökçebel, polisin insanlar üzerinde cop kullandığını, ardından da insanları suçlamalarla karşı karşıya bıraktığını iddia etti.

DAÜ’deki uygulamada direnme hakkının meşru olduğunu söyleyen Gökçebel, “Toplumun faşizan baskılara direnme hakkı vardır. Toplumu copla ezip bu mücadeleyi mahkemede gayrı meşru ilan etmenin zemini yoktur” dedi.

ELCİL

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de, Gazimağusa Polis Müdürü’ne yönelik eleştirilerde bulunarak, polise güvenmediklerini söyledi.

Önemli olanın polisin arkasında kimin olduğunu kaydeden Elcil, polisin sivil yönetime bağlı olmadığını savundu.

Bu haber toplam 1700 defa okunmuştur
KTOEÖS ve Polis arasında gerginlik çıktı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans