Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Girne Kenti İmar Araştırması” Anketinin Sonuçları Açıklandı
23 Haziran 2011 Perşembe Saat 22:38

“Girne Kenti İmar Araştırması” Anketinin Sonuçları Açıklandı

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’nin (KTİMB), KADEM’e yaptırdığı “Girne Kenti İmar Araştırması” sonuçları bugün KTİMB binasında düzenlenen toplantıda açıklandı.

Toplantıya birlik üyeleriyle basın mensupları davet edildi.

Araştırma sonuçlarıyla ilgili bilgiler aktaran KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer, araştırmanın inşaat sektörüne ve ülke ekonomisinin geleceğine ışık tutacağını ancak bu ışıkla daha sağlam zeminde yürümek için devletin ve tüm kurum ve kuruluşların aynı paralellikte çalışması gerektiğini söyledi.

Ülkede ciddi sorunlar olduğunu ve bunların en önemlisinin “uluslararası rezalete dönüşen” yabancıların mülkiyet edinme konusu olduğunu savunan Gürcafer, bir saatte çözülebilecek bir sorunun yıllardır devam ettiğini belirtti.

Üyelerinin isyan noktasında olduğunu, ülke ve devlet olunduğu söyleniyorsa, ülkedeki istisnasız tüm kurum ve kuruluşlar üzerinde otorite sağlanması gerektiğini ifade eden Gürcafer, yabancılara konut satışının Kıbrıs Türkü’nün geleceği açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Gürcafer, bu sorunun çözümlenmesi halinde inşaat sektörünün patlayacağını ve ekonominin kurtulacağını belirtti.

Gürcafer, ülkede inşaat sektörünün durumuyla ilgili bir araştırma daha yaptırdıklarını ve bunun sonuçlarını önümüzdeki hafta basın toplantısıyla açıklayacaklarını söyledi.

Toplantıda KADEM Direktörü Muharrem Faiz’in ardından, KTİMB Danışmanı Asilkan Berkut da konuya ilişkin açıklamalar yaptı.


ARAŞTIRMA SONUÇLARI

Araştırma sonuçları Girne kentinde gerek ikamet eden, gerekse işyeri işleten insanların çok büyük bir çoğunluğunun bulundukları bölgede yaşamaya ve iş yapmaya devam etme niyetinde olduğunu gösteriyor.

3. ülke vatandaşları daha da güçlü biçimde aynı eğilime sahip. Anket sonuçlarına ve KADEM değerlendirmesine göre, “Bölgesinden ayrılmayı düşünenlerin bile gidilecek bölge  olarak yine Girne’yi veya çevresini düşünmesi bazı önyargıların tersine Girne’nin hala hem ikamet hem de işyeri olarak cazip bir kent olduğunu” gösteriyor.

Örneklem haneler için 364 kişi, işyerleri için ise 142 işyeri oldu.

KONUT MÜLKİYET KONUMU

Araştırma sonuçları Girne kenti ve çevresinde bulunan konutlarda ikamet edenlerin yüzde 52,3’ünün bu konutu satın almış olduğunu, yüzde 23,2’sinin konutunu eşdeğer karşılığı olarak elinde tuttuğunu ve yüzde 23,2’sinin ise kirada olduğunu ortaya koydu. Yüzde 2,3’si oranında bir kesim ise lojmanda oturuyor.

Evlerin tersine işyerlerinin yüzde 72,6’sı kirada bulunuyor. Sahibi tarafından işletilen işyerlerinin oranı ise yüzde 27,4.

KİRA

Araştırma kapsam bölgesinde ortalama kira bedeli 731 TL olarak belirlendi. Girne kentinde işyeri kira ortalaması 2,081 TL olarak tespit edildi. İşyerlerinin yüzde 18,4’ü ise 3400 TL’nin üzerinde kira ödüyor.

BÖLGEDEN AYRILMA EĞİLİMİ

Bölge halkının çok büyük bir bölümü (83,2%) bulundukları bölgeden ayrılmayı düşünmüyor. Bölgesinden memnun olmayıp, başka bir bölgede yaşamayı düşünenlerin oranı ise yüzde 14,9. Bu grubun yüzde 2,6’sı şu anda ikamet ettikleri evi satıp, başka bir yerden ev satın almayı düşünüyor. Memnun olmamasına karşın başka bir yere geçme ev satın alma olanağı olmadığını söyleyenler ise yüzde 12,3.

Halkın bölgenin imarı için öncelikli beklentileri şöyle:

“Yeterli yeşil alanın bulunması/oluşturulması, yapılaşma yoğunluğuna titizlik gösterilmesi, düzenli bir çevre temizliği uygulamasının devrede olması, bölgenin bir bütün olarak geleceğinin ‘belirsizlikten’ kurtarılması, bölge insan/nüfus politikasına dikkat edilmesi, altyapı/kanalizasyon eksikliklerinin giderilmesi ve ses kirliliğinin artan bir sorun olarak dikkate alınması, bazı bölgelerdeki park yeri sorunlarının giderilmesi.”

GÖKDELEN

Bölge halkının yarıdan fazlası (52,6%) Girne’ye yapılacak bir gökdelenin olumsuz etkileri olacağına inanıyor. Yüzde 24,5 oranında bir kesim ise böyle bir inşanın olumsuzdan ziyade olumlu etkileri olacağını düşünüyor. Yüzde 22,9 oranında bir kesim ise bu konuda bir yönde görüş oluşturamadığını belirtti.

Bu arada, yeni satın alınacak evler için tercih edilen ev tipi ağırlıklı olarak (72,7%) müstakil evler.  Apartman dairesi tercih edenler ise yüzde 27,3 oranında.

Bu haber toplam 13603 defa okunmuştur
“Girne Kenti İmar Araştırması” Anketinin Sonuçları Açıklandı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans