Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan İle Pavlopulos Görüşmesinde “Lozan Anlaşması”  Polemiği
08 Aralık 2017 Cuma Saat 09:12

Erdoğan İle Pavlopulos Görüşmesinde “Lozan Anlaşması” Polemiği

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Yunanistan ziyaretinde öne çıkan bir başka önemli konuysa LOZAN anlaşmasıydı. Erdoğan ile mevkiadaşı Pavlopulos'un düzenlediği basın toplantısına "Lozan" tartışması da

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Yunanistan ziyaretinde öne çıkan bir başka önemli konuysa LOZAN anlaşmasıydı.

Erdoğan ile mevkiadaşı Pavlopulos’un düzenlediği basın toplantısına “Lozan” tartışması da damga vurdu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos arasındaki görüşme öncesinde basın toplantısı düzenlendi.

Pavlopulos anlaşmanın gözden geçirilmesine gerek olmadığını söylerken, Erdoğan ise bazı konularda güncellemenin şart olduğuna işaret etti.

Pavlopulos, Yunanistan ile Türkiye arasındaki sınırı çizen Lozan anlaşmasının tartışılacak bir sözleşme olmadığını söyledi.

Pavlopulos, “Yeniden gözden geçirmeye gerek yok. Reform edilecek bir sözleşme olduğuna inanmıyoruz. Bu anlaşma gereğince iki ülkede de yaşayan azınlıklar belirgin bir şekilde dile getirilmiştir. Azınlıklar Yunanistan açısından dini azınlık olarak tanınmıştır. Yunanistan bu azınlığı hukuk devleti olarak tüm haklarını öngörüldüğü şekilde korumaktadır” diye konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Pavlopulos’un Lozan ile ilgili sözlerine karşılık verdi.

“Lozan konusunda sanıyorum hala anlaşılmayan bazı incelikler var” diyen Erdoğan, “94 yıl önce yapılan bir anlaşma. Sadece Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan bir anlaşma değil. Bu anlaşmanın 11 taraf ülkesi vardır. Düşünün ki Japonya bile var. Hepsini kapsayan bir anlaşmayı konuşuyoruz. 94 yıl içerisinde dünya yeniden inşa ediliyor. Türkiye ile Yunanistan arasında bu arada bir çok şey değişti” ifadelerini kullandı.

Batı Trakya’daki Müslümanların durumuna tepki gösteren Erdoğan, “Lozan’da buradaki Türklerle ilgili Müslüman azınlık ifadesinin geçtiğinden bahsediyorsunuz, doğru ama AİHM’de Türk ifadesi orada geçmektedir. Bu kararlarıyla da orada vardır. Oradaki insanların yaşam koşullarının ne durumda olduğunu değerlendirme noktasında buraya iyice bir göz atmak lazım. Batı Trakya’daki Müslümanlar inançlarını yaşayabiliyorlar mı? Müslümanlar bugün atanan bir başmüftü ile yönetilme gayretleri var” diye konuştu.

Bu haber toplam 150 defa okunmuştur
Erdoğan İle Pavlopulos Görüşmesinde “Lozan Anlaşması” Polemiği Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans