Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu, Adana Barosunu kabul etti
24 Haziran 2011 Cuma Saat 15:13

Eroğlu, Adana Barosunu kabul etti

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün Aziz Erbek başkanlığındaki Adana Barosu Yönetim Kurulu’nu kabul etti.

Adana Barosu Başkanı Aziz Erbek yaptığı açıklamada, KKTC’deki hukuki sistem ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadıkların belirterek, hukuk alanında KKTC ile ilişkileri geliştirmek istediklerini ifade etti.

Erbek, Kıbrıs sorunu ile ilgili ise Adana’da çalışmalar yaparak katkı koymak istediklerini de ekledi.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, Adana Barosu’nun Kıbrıs Türk Barolar Birliği ile işbirliği içerisinde olmasının önemine değinerek başladığı konuşmasında, Türkiye ile ilişkilerin her zaman için samimi ve sıcak olduğuna işaret etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, son zamanlarda mitinglerdeki pankartlar ve atılan sloganların tedirginlik yarattığını, ancak bunu yapanların belirli bir zümre olduğunu söyledi.

Devam eden müzakerelerde anlaşmaya varabilmek için her iki tarafın da arzulu olması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, “ömrünün müzakere tutanaklarını okumakla geçmekte olduğunu” kaydetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin vermiş olduğu son kararına atıfta bulunan Cumhurbaşkanı Eroğlu, kararın aradan geçen 35 yılı göz ardı etmeden bir anlaşma arayışı içerisine girilmesi ve bir sorunu çözmek için yeni başka sorunlar yaratmamak gerektiğinden bahsettiğini hatırlattı.

“Kıbrıs’ta elbette bir anlaşmaya ihtiyaç vardır” diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıslı Türklerin anlaşma arzularının Kıbrıslı Rumlardan daha fazla olduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Dün yaşanan gerçekler var, bunlardan ders çıkaracağız; bugün var olan gerçekler var, bunları göz ardı etmeyeceğiz” dedi.

İnsanları yerlerinden eden bir anlaşmanın referandumda onaylanmasının zor olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Eroğlu, kalıcı bir anlaşma yapmak gerektiğini kaydetti.

Adana Barosu Başkanı Aziz Erbek kabulde, Cumhurbaşkanı Eroğlu’na bir plaket takdim etti.


Bu haber toplam 1535 defa okunmuştur
Eroğlu, Adana Barosunu kabul etti Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans