Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akel ve Ctp Ortak açıklama yaptı
24 Haziran 2011 Cuma Saat 12:48

Akel ve Ctp Ortak açıklama yaptı

CTP- BG VE AKEL’in üzerinde mutabık kaldıkları ortak açıklamada şöyle denildi:

“CTP ve AKEL, Kıbrıs sorununa her iki tarafın meşru hak ve çıkarlarına saygı gösteren, adil ve kalıcı bir çözüm bulunabilmesi için işbirliklerini devam ettirme kararlılığındadır.

İki parti bu amaçla 1977 ve 1979 Doruk Anlaşmaları ile 23 Mayıs ve 1 Temmuz 2008 Liderler ortak açıklamalarına uygun iki bölgeli, iki toplumlu ve BM Güvenlik Konseyi kararlarında belirtildiği şekliyle siyasi eşitliğe dayalı bir federasyon hedefine bağlılıklarını yeniden vurgular.


İki parti olarak 7 Temmuz 2011 tarihinde BM Genel Sekreteri ile iki lider arasında yapılacak zirvede müzakerelere mutlaka yeni bir ivme kazandırılmasını ve 2012 yılı içinde kapsamlı çözüme gidilmesini istiyoruz. Bunun için çalışacağız.


Bu amaçla, liderleri, bugüne kadar varılan yakınlaşma ve ortak açıklamalara tam bağlılık göstermeye ve geriye kalankonuların çözümü için gereken siyasi iradeyi gösterip müzakereleri yoğunlaştırmaya davet ediyoruz.

Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün her iki tarafta da çözüm karşıtı ve şövenist güçlere cesaret verdiğinin, bu durumun bölünme duygularına güç kattığının ve Türkiye - Yunanistan - AB ilişkileri ile tüm bölgeye derin olumsuz etkileri olduğunun bilinciyle erken çözümü talep ediyoruz.

Çözümün getireceği olumlu ekonomik ve siyasi gelişmeler, gelecek nesillere bırakacağımız en büyük miras olacaktır. CTP - BG ve AKEL olarak çözüm ve barış mücadelesine yılmadan devam edeceğimizi tekrar teyit ederiz.”


Görüşmeye, AKEL’den Genel Sekreter Andros Kiprianu, Polit Büro Üyesi Yannakis Kolokasidis, Merkez Komite Üyesi Kostas Hristodulidis ve Marina Sava; CTP - BG’den ise Başkan Özkan Yorgancıoğlu, Genel Sekreter Asım Akansoy, Milletvekili ve Dış İlişkiler Sekreteri Özdil Nami ve MYK üyeleri Armağan Candan, Ahmet Barçın ile Erkut Şahali katıldı.

Bu haber toplam 1576 defa okunmuştur
Akel ve Ctp Ortak açıklama yaptı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans