Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çakıcı: “Hükümet, öğrencileri cezalandırıyor”
24 Haziran 2011 Cuma Saat 12:56

Çakıcı: “Hükümet, öğrencileri cezalandırıyor”

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Güney Kıbrıs’taki uluslararası okullarda okuyan Kıbrıslı Türk öğrencilerin dahil edilmemesinin ırkçılık ve ayrımcılıkla nitelenebileceğini savundu.

Çakıcı, bugün, Güney Kıbrıs’taki uluslararası okullarda okuyan Kıbrıslı Türk öğrencilerin ailelerinin oluşturduğu heyeti kabul ederek görüştü.

TDP Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen görüşmede, Partinin Genel Sekreteri Esat Varoğlu ile Lefkoşa İlçe Başkanı Cemal Özyiğit de hazır bulundu.

Çakıcı, görüşmede yaptığı konuşmada, alınan kararla Güney’de okuyan Kıbrıslı Türk öğrencilere ayrımcılık yapıldığını söyledi. Güney’de okuyan öğrencilerin de Kıbrıslı Türk olduğunu ve bu öğrencilerin uluslararası okullarda öğrenim gördüklerini belirten Çakıcı, bu öğrencilere yapılan uygulamanın ‘ayrımcılık’ ve ‘ırkçılık’ olduğunu savundu.

Çakıcı, aynı okullarda okuyan Kıbrıslı Rum öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere girme hakkı varken, Kıbrıslı Türk öğrencilerin önünün tıkanmasının yanlış olduğunu belirterek, bunun Kıbrıslı Türk öğrencileri cezalandırmak olduğunu belirtti.

Mehmet Çakıcı, belirli bir kapasitede olan bu öğrencilerin önü açılacağına, Hükümet tarafından ırkçı bir yaklaşım ve faşist bir yöntemle önlerinin kesildiğini ileri sürerek, bu uygulamanın uluslararası alanda da sıkıntıya neden olacağı uyarısında bulundu.

Çakıcı, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde okuyan bireylerle okullar arasında da ayrımcılık olan bu kararın, Türkiye’nin AB ile olan ilişkilerini de zedeleyecek bir davranış olduğuna ileri sürdü.

“NAZİ ALMANYA’SI DÖNEMİ…”

Özellikle son zamanlarda yaşanan gelişmelerin tıpkı Nazi Almanya’sında yaşanan olayları anımsattığını iddia eden Çakıcı, “İnsanlar sokağa atılıyor, sendikacılar gerekçe gösterilmeden tutuklanıyor, karakollarda insanlara işkence yapılıyor” dedi.

Çakıcı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) yurttaşları arasında her alanda ayrımcılık yapıldığını öne sürerek, Kıbrıs Türk halkının yaşanan bu gelişmeleri asla hak etmediğini belirtti.

Mehmet Çakıcı, yaşanan anti-demokratik, faşist ve ırkçı olaylara karşı birlikte mücadelenin gerekliliğini yineleyerek, “TDP olarak tüm kesimleri birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Bu çarpık sistem ve kötü yönetimden ancak bu şekilde kurtulabileceğiz” dedi.

Bu haber toplam 11063 defa okunmuştur
Çakıcı: “Hükümet, öğrencileri cezalandırıyor” Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans