Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tatar, Kktc nin en büyük sorunu işsizlik
24 Haziran 2011 Cuma Saat 14:39

Tatar, Kktc nin en büyük sorunu işsizlik

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Bayrak Haber’de yayınlanan Sabah Haber’e konuk olarak, gündemi değerlendirdi.

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yarınlarından umutlu olduklarını belirterek hükümetin seçimlere kadar olan 3 yılını da ülkeye yatırım ve ülke insanının refahına yönelik değerlendireceklerini söyledi. Ülkenin en büyük sorununu işsizlik olarak ifade eden Bakan Tatar, bunun önünde reel sektörün güçlendirilmesi ile geçilebileceğini, bu yönde de çalışma yaptıklarını kaydetti.

Tatar, değerlendirmesine ekonomik krizle boğuşan Yunanistan’la başladı.

Yunanistan’ı son 10 yılda kaynaklarını hesapsız kitapsız kullanmakla eleştiren Bakan Tatar, bu aşamada, AB’nin motor ülkeleri Almanya, Fransa ve İngiltere’nin Yunanistan’ın içinde bulunduğu durumdan Euro’nun etkilenmemesi için çaba sarfettiklerini belirtti.

Yunanistan’daki Ekonomik krizin etkilerinin Güney Kıbrıs’ta da hissedildiğini ifade eden Tatar, “eğer bu daha büyük bir noktaya gelirse, Güney’de çalışan işçilerimiz olması nedeniyle maalesef ekonomik anlamda bizi de etkileyecek” dedi.

Yunanistan’ın bu sorunlarla boğuşurken Türkiye’nin her geçen gün büyüyen ekonomisi ve artan itibarıyla güçlü ve saygın bir ülke konumunu sürdürdüğünü vurguladı.

Tatar,“Anavatan’ın bu gücü hem katkı hem de işbirliği açısından bizim her anlamda elimizi güçlendiren bir unsurdur. Özellikle müzakere masasında Türkiye’nin bu pozisyonu güçlü olmamıza en büyük etkendir” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ise en büyük sorununun işsizlik olduğunu vurgulayan Tatar, “bir İspanya’yla bunu kıyaslarsanız aslında çok büyütecek bir sıkıntı değil ancak bir gerçek var ki işsiz gençlerimiz var. Bunların 200-300’ünü devlete alırsınız ama yine sorunu çözemezsiniz burada aslolan Reel sektörün alternatif olarak güçlendirilmesi, biz de zaten hükümet olarak bu konuda özel sektördeki istihdamları teşvik edip mali açıdan destekliyoruz” diye konuştu.

Tatar, Sosyal Sigortalar’da yaşanan sıkıntılara da işaret ederek, sorunların Maliye’ye yansımasının büyük olduğunu ancak sorunu çözmek için bir yasa çalışması yaptıklarını belirtti.

Tatar, “umarım meclis koridorlarında bu konuda destek aldığımız CTP’li arkadaşlar çalışma meclise geldiğinde aynı tutumlarını korurlar” dedi.

Kendi ayakları üzerinde durabilen, iç borçlanma zorunda kalmayan refah düzeyi yüksek bir KKTC için çalışmalarına devam edeceklerini vurgulayan Tatar, “Seçimlere daha 3 yılımız var, bu 3 yılı içinde ülkeyi daha iyi bir noktaya taşımak için çalışmalarımız sürecek” dedi.

Tatar, banka faizleriyle ilgili bir soruya ise temasları çerçevesinde banka faizlerinin her geçen gün daha kabul edilebilir bir noktaya geldiğine işaret etti ve özellikle alacaklar konusunda uygulanan faiz oranlarının kabul edilebilir noktada olmadığına dikkat çekerek” düşünün vatandaş 5 kuruş borçlanır, ödeyemediği noktada bu 55 kuruşa yükselir bu kabul edilebilir değil, bunun yasal çalışmasını yapmakta kararlıyız” dedi.

Bu haber toplam 11497 defa okunmuştur
Tatar, Kktc nin en büyük sorunu işsizlik Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans