Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
14 Yaşındaki Tecavüz eden zanlıya 6 ay
26 Haziran 2011 Pazar Saat 05:56

14 Yaşındaki Tecavüz eden zanlıya 6 ay

14 yaşındaki kız arkadaşını yasal vasisinden izinsiz alı koyan ve ilişkiye giren Nebil Tepe’nin davası sonuçlandı

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz yıl, 14 yaşındaki kız arkadaşını yasal vasisinden izinsiz alı koyduktan sonra, küçük kızla ilişkiye giren Nebil Tepe’yi yargılayarak, hapse gönderdi. Mahkeme Başkanı emine Dizdarlı, “Kızın rızası olsa dahi, sanığın küçük kızla cinsel ilişkide bulunması suçtur” dedi.
Başkan Emine Dizdarlı, Kıdemli Yargıç Ömer Güran ve Yargıç Nüvit Gazi’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Nebil Tepe’yi işlediği suçlardan dolayı 6 ay hapse mahkum etti.
Mahkemenin oy birliğiyle verdiği kararı açıklayan başkan Emine Dizdarlı, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Cevat Rıza’nın mahkemeye aktardığı olgulara özetle değindi.

Küçük kız şikayet etti

Başkan Emine Dizdarlı, sanık Nebil Tepe’nin, 7 Mayıs 2010’da, müştekiyi, yasal vasisinden izin almadan aracıyla, Gazimağusa’da “Hendek” olarak bilinen surlara götürdüğünü ve burada bir süre konuştuktan sonra her ikisinin de sevişmeye başladığını ve daha sonra soyunarak cinsel münasebette bulunduklarını anlattı.
Emine Dizdarlı, sanık Nebil Tepe ile müştekinin, olay sonrası Ziyamet köyüne gittiğini, daha sonra sanığın 3 arkadaşı ile birlikte tekrardan Gazimağusa’ya döndüklerini dile getirerek, sanığın, müştekinin isteği üzerine, küçük kızı bir aile yakınının evine bıraktığını söyledi.
Müştekinin bu aile yakınına yalan beyanda bulunarak “Beni zorla kaçırıp, bana tecavüz etti” demesi üzerine, bu kişinin küçük kızı, ninesinin evine götürdüğünü kaydeden Dizdarlı, küçük kızın, olaydan 2 gün sonra yurt dışından dönen annesi ile birlikte polise giderek şikâyetçi olduklarını söyledi.
Polis tarafından tutuklanan sanık Nebil Tepe’nin, “Biz arkadaştık. O gün seviştik ama zorla değil” dediğini dile getiren Dizdarlı, sanığı oy birliğiyle işlemiş olduğu suçlardan ötürü suçlu bulup mahkum ettiklerini açıklayarak, yasada, 16 yaşından küçük kız kaçırmanın 7,  16 yaşından küçük kızla cinsi münasebette bulunmanın 2 yıl hapislik cezası öngördüğünü söyledi.

“Davranışlarını yönlendirme yeteneği yeterince gelişmemiş”

Emine Dizdarlı, işlenen suçun ciddiyetine vurgu yaparak, bu tip suçların KKTC ve dış ülkelerin kamuoyu tarafından olumsuz karşılandığını ve olumsuz yankılar yarattığına dikkat çekerek,  İngiltere’deki rıza konusunda bazı içtihat kararlarına da değindi ve “16 yaşından küçükler, kendi adlarına rıza göstermezler. Yalnızca yasal vasiden izin alınabilir. Sanık, suçlarını kabul etmekle, böyle bir rızayı almadığını teslim etti. Kısacası, kızın rızası olsa dahi, sanığın küçük kızla cinsel ilişkide bulunması suçtur” dedi.
Dizdarlı şöyle devam etti:
“Türk Ceza Kanunu’nda, yasa koyucu, 104’üncü madde hükmüyle, on beş yaşını bitirmiş ancak henüz on sekiz yaşını bitirmemiş olan bir çocuğun normal koşullarda gerçekleştirdiği davranışların, hukuki anlam ve koşullarını kavrama yeteneğine sahip olmakla birlikte davranışlarını yönlendirme yeteneğinin yeterince gelişmemiş olabileceğinden hareketle irade yeteneğinin zayıflığı normatif olarak kabul edilen bu yaş grubundaki çocuklarla cebir, tehdit, ve hile olmaksızın gerçekleştirilen cinsel ilişkide varsayılan cebrin varlığını kabul ederek, bu eylemi bireyin cinsel özgürlüğüne sayarak cezalandırmak suretiyle suç mağduru çocuğu korumaya amaçlamıştır. Cinsel tercih hak ve özgürlüğü bu kapsamdadır.”
Dizdarlı, sanığa verilecek en uygun cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdiklerini söyleyerek, meseleyle ilgili tüm hususları titizlikle değerlendirdiklerini belirterek, sanığı mahkum olduğu davalardan 6 ay süreyle hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

Bu haber toplam 11315 defa okunmuştur
14 Yaşındaki Tecavüz eden zanlıya 6 ay Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans