Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yunanistandaki kötü gidiş Rumları da vuruyor
26 Haziran 2011 Pazar Saat 09:33

Yunanistandaki kötü gidiş Rumları da vuruyor

Yunanistan ekonomisindeki kötü gidişat, Rum ekonomisini vurmaya devam ediyor.

Rum basını, Yunanistan'daki kötü gidişat nedeniyle, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının gözlerini Rum ekonomisine ve Rum bankalarına çevirdiğini yazdı. Bu doğrultuda Rum Hükümeti'nin hazırlamış olduğu ekonomik önlemlerin, Yunanistan'ın Güney Kıbrıs'la olan bağlantısı nedeniyle, kredi derecelendirme kuruluşlarını ikna etmediği haberi verildi. 

Fileleftheros gazetesi, 2012 yılına kadar Güney Kıbrıs'a 3,5 milyar Euro kredi gerektiğini, fakat kredi derecelendirme kuruluşlarının değerlendirmelerini takip etmekte olan yabancı ülkelerin, Güney Kıbrıs'a borç vermeye gönüllü olmadıklarını kaydetti. Haberde, Güney Kıbrıs'ın en çok kredi aldığı kurumun Rum Kooperatif Merkez Bankası olduğu belirtilirken, bankada Güney Kıbrıs'a ait 1,436,4 milyon Euro'luk borç senedi bulunduğu ifade edildi.

Öte yandan Simerini gazetesi de, Rum Hükümeti'nde ekonomik anlamda yaşanmakta olan durumun, Güney Kıbrıs'ı Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) eşiğine getirdiğini yazdı.

Gazete, IMF'in son 3 yılda yayımladığı raporlarda, yolunda gitmeyen bir durum oluşması halinde, Rum devletinin büyük yara alacak olan bankalarını destekleme şansı olup olmayacağı sorusunun bulunduğunu kaydetti. Güney Kıbrıs'ta haftalık olarak yayımlanan Kathimerini gazetesi de, Güney Kıbrıs'ın notunun, Moody's ile Standart&Poor's kredi derecelendirme kuruluşları tarafından yeniden düşürülmesi tehlikesi bulunduğunu ve Rum Hükümeti'nin, devlet bütçesinin düze çıkması için önlem alma çalışmalarına devam ettiğini yazdı.

Bu haber toplam 11117 defa okunmuştur
Yunanistandaki kötü gidiş Rumları da vuruyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans