Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TDP, Karpaz dan resmen haraç alınıyor
26 Haziran 2011 Pazar Saat 11:36

TDP, Karpaz dan resmen haraç alınıyor

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Karpaz Burnu’na gidişte vatandaşlardan ve turistlerden para toplanma uygulamasına “derhal” son verilmesi çağrısında bulundu.

TDP İskele İlçe Başkanı Erkut Yılmabaşar, yazılı açıklamasında,  Karpaz Burnu’nun 18 kilometre gerisine kurulan barikatla “adeta vatandaşlardan ‘haraç’ toplandığını”; bu uygulamanın Anayasaya da aykırı olduğunu savunarak, “bu yanlış karardan biran önce vazgeçilmelidir” dedi.

Karpaz Milli Parkı girişinde bilet adı altında vatandaşlardan ve turistlerden para toplanmasının “bölgeye büyük zararlar verdiğini ve turizm sezonunda bölgeden turistleri kaçırttığını” ileri süren Yılmabaşar, bilet kesme uygulaması ile vatandaşların ve ülkeye turist olarak gelen insanların seyahat özgürlüğünün de engellemekte olduğunu öne sürdü. Yılmabaşar, “Anayasa, vatandaşların sahilleri ücretsiz kullanabileceğini ve sahillerin tüm halkın olduğunu belirtilmesine rağmen, bu keyfi uygulama ile vatandaşların sahile ve denize ulaşımının önüne barikat kurulmuştur” dedi.

Yılmabaşar, “Yasal hiçbir dayanağı olmadan giriş ücreti alınmasının demokratik hukuk devletinin ilkelerine aykırı olduğu” görüşünü savunarak ilgili makamları bu konuda gerekeni yapmaya davet etti.

Bölgenin, Natura 2000 programına dahil olduğunu; söz konusu yoldan, özellikle Apostolos Andreas Manastırı ile bölgedeki evlerini ziyaret etmek isteyen Rumların da geçtiğini ifade eden Yılmabaşar, “Natura 2000 programında bulunan dünyadaki hiçbir bölgede böyle bir uygulama yoktur” dedi.

Bu haber toplam 11695 defa okunmuştur
TDP, Karpaz dan resmen haraç alınıyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans