Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tatar, Devlet borçlarının arkasındadır
26 Haziran 2011 Pazar Saat 15:04

Tatar, Devlet borçlarının arkasındadır

Maliye Bakanı Ersin Tatar, hükümetin Sosyal Sigortalarda yaşanan ödeme sorununa destek amacıyla İhtiyat Sandığından kullandığı ve vadesi dolan 20 milyon TL’nin vadesinin üç ay daha ertelenmesini istedi.

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Türkiye Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı arasında imzalanacak protokolün töreni için geldiği Artemis Otelde, basına İhtiyat Sandığından kullanılan 20 milyon TL’lik kredi konusu ile ilgili açıklamada bulundu.

Maliye Bakanı Tatar, hükümetlerin yıllardan beridir İhtiyat Sandığından borçlar aldığını, ödemeler yaptığını, borçlanmalara da piyasa üzerinden faizler verdiğini anımsattı. Tatar, hükümetin şimdiye kadar İhtiyat Sandığından aldığı borçların toplamının milyar TL’yi bulduğunu, bu borçların arkasında da KKTC devleti garantisinin olduğunu, devlet bütçesinin düzelmesi ve kamu gelirlerinin artmasıyla bu borçların faizleri ile İhtiyat Sandığına geri ödeneceğini belirterek, bundan kimsenin sıkıntı duymamasını çünkü hükümetin de bu konuda hassas olduğunu vurguladı.

Tatar, hükümet temsilcileri ile işçi ve işveren temsilcilerinin oluşturduğu İhtiyat Sandığı yönetim kuruluna 20 milyon TL’nin bloke edilmesi için baskı yapıldığı iddialarını reddettiğini, bu paranın zaten kullanıldığını ve sadece vadesinin dolduğunu, hükümetin üç ay gibi bir vade uzatması istediğini, bunun da ödemelerde sıkıntı yaşayan Sosyal Sigortalara destek amacıyla yapıldığını belirterek anlatarak, bu vade uzatmasından dolayı İhtiyat Sandığının herhangi bir sıkıntı yaşamayacağını dile getirdi.

Borçların arkasında devlet garantisi olduğunu ve İhtiyat Sandığına borçların faizleri ile geri ödeneceğini yineleyen Tatar, 20 milyon TL’nin sadece vadesinin üç ay daha uzatılmasını istediğini söyledi.

Bu haber toplam 1679 defa okunmuştur
Tatar, Devlet borçlarının arkasındadır Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans