Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DAK Velileri Öğrencilerinin kayıtlarını alıyor
27 Haziran 2011 Pazartesi Saat 14:21

DAK Velileri Öğrencilerinin kayıtlarını alıyor

Doğu Akdeniz Koleji (DAK)’tan bir grup veli, DAK’ın kapatıldığı iddiasıyla çocuklarını Gazimağusa Türk Maarif Koleji’ne kayıt yaptırmak için başvurdu.

DAK Okul Aile Birliği Başkanı Süleyman Gürcafer ile bir grup DAK öğrenci velisi, Gazimağusa Türk Maarif Koleji’ne giderek kayıt için müdür Bahadır Volkan ile görüştü.

Volkan, yasa ve tüzük gereği böyle bir başvuruyu kabul etmesinin mümkün olmadığını bildirdi.

GÜRCAFER

DAK Okul Aile Birliği Başkanı Süleyman Gürcafer görüşmede yaptığı konuşmada, “Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kapatılan DAK’ın velileri olarak, çocuklarının DAK’a denk okul olan Gazimağusa Türk Maarif Koleji’ne kayıtlarının yapılması yönünde başvuru için geldiklerini ve bu konuda müdür Bahadır Volkan’dan görüş almak istediklerini” ifade etti.

Gürcafer, Gazimağusa Türk Maarif Koleji Müdürü Bahadır Volkan’ın prosedürden bahsetmesi üzerine, “bunun normal durumlar için geçerli olabilecek bir prosedür olduğunu, DAK’ın kapatıldığını, çocukların eğitim haklarının anayasal bir hak olduğunu ve devletin bu çocukları dengi bir okula yerleştirmek zorunda olduğunu” kaydetti.

Gürcafer, konuyu Yüksek İdare Mahkemesi’ne götüreceklerini belirtti.

VOLKAN

Gazimağusa Türk Maarif Koleji Müdürü Bahadır Volkan da, bakanlığın düzenlediği sınavlar sonucunda ve belirlenen kontenjan dahilinde okula öğrenci kaydı yapılabileceğini, bunun dışında öğrenci almalarının yasa ve tüzük gereği mümkün olmadığını ifade etti.

Devlet kolejlerine kayıtla ilgili tasarrufların Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Genel Ortaöğretim Dairesi’nde olduğunu söyleyen Volkan, velilerin konuyu bu mercilerle görüşmesi gerektiğini söyledi.

Volkan, velilere, “Esas muhatabınız Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürlüğü’dür. Oraya gidip başvuru yapmanız gerekmektedir. Buraya müracaatınız sonuç getirmeyecektir” dedi.

Görüşme öncesi konuyla ilgili TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Volkan, DAK’tan gelen başvuruları kabul etmeyeceklerini, böyle bir yetkisi bulunmadığını ifade etti.

Okulun mevcut öğrencileri için 3 derslik eksiği bulunduğunu kaydeden Volkan, projesi tamamlanan bu dersliklerin inşasına başlanacağını, ekstra öğrenci alacak kapasiteleri bulunmadığını kaydetti.

Bu haber toplam 1699 defa okunmuştur
DAK Velileri Öğrencilerinin kayıtlarını alıyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans