Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İngiltere Bakanı Güney de temaslarda bulundu
29 Haziran 2011 Çarşamba Saat 08:43

İngiltere Bakanı Güney de temaslarda bulundu

Güney Kıbrıs’taki temaslarını tamamlayan İngiltere’nin Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı David Lidington bugün ara bölgedeki İşbirliği Evinde basın toplantısı düzenledi

Lidington Kıbrıs’ta yürütülen müzakerelerle ilgili birinci ağızdan bilgi almaya ve Kıbrıs’taki iki liderin perspektifini öğrenmeye çalıştığını söyledi.

Türkiye ve Güney Kıbrıs’taki seçimlerden sonra çözüm için yeni bir fırsatın doğduğuna inanç belirten Lidington İngiliz hükümetinin 7 Temmuz’da Cenevre’de gerçekleştirilecek olan zirvenin her iki tarafı da çözüm yönünde cesaretlendireceğini umduğunu söyledi.


Kıbrıs’ta varılacak bir anlaşmanın adada yaşayan herkes için daha iyi bir refah ortamı yaratacaktır diyen Lidington, İngiliz hükümetinin iki toplumlu, iki kesimli iki halkın siyasi eşitliğine ve BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarına dayalı federal bir çözümü desteklediğinin altını çizdi.


İngiliz Bakan, adada bulunacak çözümün Kıbrıs Türk ve Rum tarafına ait olması gerektiğine işaret ederek, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ve Genel Sekreter’in Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in iki tarafı cesaretlendirmek için çalıştığını söyledi.


Lidington, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Lider Dimitris Hristofyas’ın BM Genel Sekreteri ile gerçekleştirecekleri üçlü görüşme fırsatını değerlendirerek görüşmeleri ileriye götürecek pratik adımları atmaları için teşvik edilmeleri gerektiğini kaydetti.


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yaşayan mülk sahibi İngiliz vatandaşlarının karşılaştıkları sorunlar konusunda ise Lidington bu sorunun sadece Kuzeyde değil Güney Kıbrıs’ta da var olduğunu belirterek, mal konusunun adadaki iki taraf arasında yapılacak ayrıntılı görüşmeler yoluyla çözülebileceğini vurguladı.

Bu haber toplam 1591 defa okunmuştur
İngiltere Bakanı Güney de temaslarda bulundu Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans