Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Girne denizi kirlimi!
30 Haziran 2011 Perşembe Saat 15:23

Girne denizi kirlimi!

Girne Belediyesi, Devlet Laboratuarı’nda ve bir özel laboratuarda yaptırdığı deniz suyu analiz sonuçlarını açıkladı.

Devlet Laboratuarı’nda, 14 farklı yerden 28 Nisan’da alınan deniz suyu örneklerinde yapılan incelemede, Kaşgar Court bölgesinin doğu tarafındaki örnekte koliform bakteri miktarı kabul edilebilir limitlerin üzerinde çıkarken, öteki bölgelerdeki denizin temiz olduğu anlaşıldı.

Erduran Laboratuarı’nda 8, 22 ve 24 Haziran’da alınan deniz suyu örneklerinde yapılan analizlerde ise koliform oranları limit değerlerin altında çıktı.

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Girne kıyıları ve kanalizasyon sistemiyle ilgili çeşitli yayınların halkın düşüncelerini olumsuz etkilediğini belirterek, “Belediyemiz yanında diğer resmi kuruluşlar da konu üzerine hassasiyetle eğilmişler ve gerekli araştırmaları başlatmışlardır. Turizm kenti Girnemizde çok büyük çevre sorunları varmış gibi yayın yapmak ekonomik olarak da ülkemize zarar vermektedir” dedi.

Aygın, yazılı açıklamasında, ihbarları ciddiye alıp doğruluk dereceklerini araştırmak ve alınabilecek tedbirler varsa onları hayata geçirmek gerektiğini ifade ederek, çok yönlü araştırmaların sonucunda elde ettikleri doğru bilgilerle medyayı aydınlatmak için açıklama yaptığını kaydetti.

AYGIN: “KİRLİLİK DEĞİŞKEN"

Girne Belediye Başkanı Aygın, denizin dalga durumu, karadan bırakılan atıklar ve başka ülkelerden gelen kirlilik durumuna göre kirlilik değerlerinin değiştiğini belirterek, deniz suyu tahlillerini düzenli olarak yapmaya devam edeceklerini ve sonuçlarını da kamuoyuna duyuracaklarını söyledi.

Aygın, yaptırdıkları analizlerde, deniz suyu örneklerini laboratuar yetkililerinin aldığını kaydederek, denize atık su bırakıldığı iddia edilen Karakum ve Liman Otel civarından da analizler yapıldığını belirtti.

Bu haber toplam 13658 defa okunmuştur
Girne denizi kirlimi! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans