Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Salamis Kazısında 3 heykel daha bulundu
01 Temmuz 2011 Cuma Saat 04:57

Salamis Kazısında 3 heykel daha bulundu

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ile Ankara Üniversitesi işbirliğinde Salamis Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmalarında, milattan sonra ikinci yüzyıla ait olduğu tahmin edilen 3 heykel daha bulundu.

Salamis Harabeleri’nde yaklaşık 10 gün önce Roma Hamamı’nda gerçekleştirilen çalışmalar sırasında bir kadın heykeli bulunmuştu. Bu kez yine aynı yerde büyük boyutlarda başları kesik 3 heykel gün ışığına çıkarıldı.

Bulunan tarihi eserlerle ilgili olarak Salamis Kazıevi’nde basın toplantısı düzenlendi.

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, üniversitenin asli görevlerinden birinin de araştırma faaliyetleri olduğunu belirterek, Salamis’teki kazılarda yaklaşık 10 gün içerisinde 4 heykel bulunduğunu söyledi.

Salamis kazı ekibinden Dr. Ayça Özcan da, Roma Hamamı’ndaki kazı çalışmalarının oldukça verimli geçtiğini, ortaya çıkan heykellerin, burada zengin tarihi eser potansiyeli  ümidini artırdığını ifade etti.

Özcan, çıkarılan heykelleri Kazıevi’ne taşıyarak koruma işlemleri gerçekleştireceklerini kaydetti.

Özcan, kazı çalışmalarının yaz dönemini 25 Temmuz’da tamamlayacaklarını belirterek, bu yıl Roma Hamamı’nın soğukluk bölümündeki çalışmaları tamamlamayı, önümüzdeki  yıl da  Roma Hamamı’nı restore ederek dünya kültürel mirasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını ifade etti.

Bu haber toplam 12375 defa okunmuştur
Salamis Kazısında 3 heykel daha bulundu Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans