Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kabotaj Bayramı Gazimağusa da kutlandı
01 Temmuz 2011 Cuma Saat 11:23

Kabotaj Bayramı Gazimağusa da kutlandı

Türk limanları ve sahilleri arasında tüm denizcilik faaliyetlerinin Türk vatandaşları ve Türk bayraklı gemilerce yapılmasını öngören Kabotaj Kanunu’nun yürürlüğe girişinin 85’inci yıldönümü kutlanıyor.

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı töreni,  Zafer Anıtı’nda saat 09.00’da protokol sırasına göre; Gazimağusa Kaymakamı Beran Bertuğ, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı adına Merkez Komutanı Piyade Kıdemli Albay Orhan İpek, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı adına  4’üncü Piyade Alay Komutanı Piyade Kurmay Albay Ercan Barsakçıoğlu, Gazimağusa Belediyesi adına Belediye Müdürü Ali Murat Özad,  siyasi parti, DAÜ, okul, dernek, kurum ve kuruluş temsilcileri tarafından çelenk konulmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam eden tören, Gazimağusa Sahil Güvenlik Komutanlığı mensuplarından Deniz  Üsteğmen Emre Konuk’un konuşmasıyla tamamlandı.

KONUK

Deniz Üsteğmen Emre Konuk,  kabotaj hakkının kazanılmasının ekonomik kurtuluş savaşındaki ilk ve en önemli kilometre taşlarından biri olduğunu, kabotaj hakkının kazanılmasıyla birlikte Türk karasuları içinde ve Türk limanları arasında deniz taşımacılığının yapılması hakkının yalnızca Türk gemilerine tanındığını ifade etti.

Konuk,  1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu’nun Kurtuluş Savaşı’nın denizlerdeki diğer zaferi olduğunu  belirtti.

Konuk,, Kabotaj Kanunu ile Türk denizciliğinin ekonomideki değişmez yerini aldığını, Türk denizlerinin yabancı tekelinden kurtarıldığını, ekonomik alandaki bağımsızlığın pekiştirildiğini, kalkınma seferberliğinin hız kazandığını söyledi.

Konuk, Türk denizciliğinin bugünkü ulaştığı noktada Kabotaj Yasası’nın oluşturduğu ortamda edinilen denizcilik altyapısı ve birikiminin önemli payı olduğunu belirtti.

Konuk, 1974 Barış Harekatı’nın ardından sıfırdan başlayan Kıbrıs Türk denizciliğinin 37 yıllık sürede, uygulanan ambargo ve engellemelere rağmen önemli aşamalar kaydettiğini, mütevazı, fakat ülkesine yaptığı hizmetler açısından çok önemli olan Kıbrıs Türk deniz ticaret filosunun, KKTC’nin dışa açılan kapısını oluşturduğunu söyledi.

Bu haber toplam 13340 defa okunmuştur
Kabotaj Bayramı Gazimağusa da kutlandı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans