Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rumlar 5 bin devlet memurunu işine son veriyor
02 Temmuz 2011 Cumartesi Saat 11:16

Rumlar 5 bin devlet memurunu işine son veriyor

Yunanistan’daki ekonomik çöküntü Rum yönetiminin de gözünü korkuttu.

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ve DİKO Başkanı Marios Karoyan, 7 maddelik bir ekonomik tedbirler paketi üzerinde uzlaştı.
Rum Sözcü Stefanos Stefanu tarafından açıklanan tedbirler paketinde; artık verimli olmayan ve kapatılmaları yönünde Bakanlar Kurulu kararı olan Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nin (KİT) kapatılması sürecinin hızlandırılması (Süt Örgütü, Zeytin Ürünleri Kurumu, Patates Konseyi) yanında şu tedbirler de var:
Kamu’daki elzem olmayan boş kadroların kaldırılması. Bu kalemdeki muhtemel istisnaların yüzde 10’u aşmayacağı öngörülüyor.-Kamu’daki personel sayısının önümüzdeki 5 yıl içerisinde 5 bin azaltılması maksadıyla; 1 yeni personelin işe alınabilmesi için 4 personelin emekli olması şartının uygulanması-Mübadele kurumunun ihdas edilmesi. Yeni işe girenler için çalıştırma şartlarının mübadelenin daha kolay yapılabilmesi maksadıyla-Ek mesai gerektiren çalışmaların; 2011 bütçesinde öngörülenden yüzde 5; 2012’de de 2011’e göre yüzde 20 oranında azaltılması-Yeni işe alınanların maaş bedellerinin azaltılması. Bu uygulamanın derhal hayata geçirilmesi konusunda Rum Maliye Bakanlığı yetkilendirildi-Eşel Mobil’in daha adil paylaşımı için diyalog başlatılması.
Stefanu, hükümet ortakları tarafından uzlaşılan paketin 8 temmuz günü gerçekleşecek ekonomi konulu siyasi parti başkanları toplantısında masaya yatırılacağını da açıkladı.

Bu haber toplam 11100 defa okunmuştur
Rumlar 5 bin devlet memurunu işine son veriyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans