Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bebek Koltuğu araçlarda zorunlu hale getiriliyor
04 Temmuz 2011 Pazartesi Saat 10:31

Bebek Koltuğu araçlarda zorunlu hale getiriliyor

Ön koltukta oturmasının yasa ile cezalandırılması mevcutken; yasal düzenlemesi bulunmayan bebeklerin ve çocukların araçlarda çocuk koltuğunda olması da, zorunlu hale getiriliyor.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, geçmiş dönemde başlatılan gerekli yasa değişikliği için sona gelindiğini ve konunun Bakanlar Kurulu’na bu hafta sunulacağını açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu, konuyla ilgili açıklamasında, “KKTC’de araç içindeki yolculuklarda çocukların seyahat güvenliği sağlanmıyor. Kazaya bağlı ölümlerde küçük yaştaki çocuklar için oto koltuğu kullanılmaması sebebiyle çocuklarımız yaşamını yitiriyor” dedi.

“BU DURUMA KİMSE SEYİRCİ KALAMAZ”

Bakan Çavuşoğlu, anne, baba veya aile bireyleri tarafından gerek ön gerekse arabaların arka koltuğunda kucakta veya portbebe olarak bilinen taşınabilir yataklarda bebeklerin seyahat ettirilmesinin büyük tehlike yarattığı yönünde uyarılarda bulundu.

Söz konusu durumun arabadan dışarıya savrulma riskini azaltmadığını veya engellemediğini belirten Çavuşoğlu, ailelere mutlaka arabalarının arka koltuğunda sabitlenebilir “bebek koltuğu” bulundurulması ve emniyet kemerinin takılması gerektiğini vurguladı.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, “Son günlerde ardı ardına gelen bebek ölümlü kazalarda bizlerin acilen tedbir alması gerektiğini bir kez daha ortaya koydu ve bu konuda hazırlayacağımız yasa ile bebekli ailelerin oto koltuğu kullanım zorunluluğu yürürlüğe girecek. Kurallara uymayanlara ise ağır cezalar gündemimizde. Bizler küçücük yürekleri kendi ellerimizle ölüme atamayız. Bu gidişe acilen dur diyeceğiz. Onlar bizim geleceğimiz, her şeyimiz” dedi.

“ÇOCUKLARI KENDİ ELİNİZLE ÖLÜME ATMAYIN”

Bu hafta Bakanlar Kuruluna sunulacak olan yasa değişikliği ile ilgili konuşan Bakan Çavuşoğlu, çocukların güvenli seyahat etmeleri için gerekli önlemi yasal olarak alacaklarını ancak halka da burada çok büyük iş düştüğünü ve halkın da çocuklarını kendi elleri ile ölüme atmamaları gerektiğini söyledi

Bu haber toplam 12036 defa okunmuştur
Bebek Koltuğu araçlarda zorunlu hale getiriliyor Haberi

YORUMLAR
future
şart mart
Bizim insanımız şart mart dinlemez valla. Allah bebekleri korusun.
07 Temmuz 2011 Perşembe Saat 17:50

DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans