Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Av. Mamlı Polis yasasını eleştirdi
04 Temmuz 2011 Pazartesi Saat 13:48

Av. Mamlı Polis yasasını eleştirdi

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Barış Mamalı, üzerinde bazı değişiklikler yapılan polis yasasını eleştirdi.

“Birine herhangi bir ücret veya gerçek karşılık verilmeden iş yaptırtmanın” anayasal olarak yasaklandığını kaydederek, bu anayasa maddesine aykırı yasal düzenlemeler veya uygulamaların hukuk dışı olduklarını ifade etti.

Polis yasasında,  “Polis Genel Müdürünün onayı olmadıkça, ‘Hazır Ol’, ‘Alarm’ ve ‘Talim ve Eğitimde’ geçirilen süreler, ek çalışma sayılmaz” denilmek suretiyle Polis mensuplarının angarya çalıştırılmalarına imkan verildiğini savunan Mamalı, bunun anayasaya aykırı olduğunu ileri sürdü.

“Aile durumu, lojman, kiralık ev bulma olanakları ve ulaşım imkanları dikkate alınarak  nakillerin yapılması gerektiği” yönündeki maddeye de uyulmadığını iddia eden Mamalı, yapılan nakillerin  polisleri bir çok açıdan olumsuz etkilediğini; nakiller konusunda yasada hiçbir iyileştirme yapılmadığını ileri sürdü.

Mamalı, terfi ve disiplin yargılamalarında yasa dışı davranışlar olduğunu iddia ederek, yeni yasa değişikliği ile polis mensuplarının yargılanmadan görevlerine son verilmesine ve ayrıca yargı kararı olmadan lojmandan zorla tahliye edilmelerine imkan verildiğini öne sürdü. Üç yıl üst üste veya aralıklı da olsa beş kez olumsuz sicil alan polis mensuplarının yargılama işlemine tabi olmadan Komisyon tarafından ihraç edilmelerinin önünün  açılmış bulunduğunu da kaydeden Mamalı, bunun hukuk devleti ile bağdaşmadığını da savundu.

Bu haber toplam 1743 defa okunmuştur
Av. Mamlı Polis yasasını eleştirdi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans