Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Din bilgisi kursları 5 ilçe de başladı
04 Temmuz 2011 Pazartesi Saat 10:59

Din bilgisi kursları 5 ilçe de başladı

Din İşleri Başkanlığı’nın, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğiyle düzenlediği “Din Bilgileri Kursu” 5 ilçede ve 22 okulda bugün başladı.

Din İşleri Başkanı Doç. Dr. Talip Atalay, yaklaşık 2 bin öğrencinin katıldığı kursa ilişkin basın toplantısı düzenledi.


Atalay, kurumun görevlerinden birinin, ilgililerle işbirliği içinde din eğitimi talebini karşılamak olduğunu söyledi.


Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde çağdaş normlarda eğitim süreci başlattıklarını ve bunun bir ay süreceğini belirten Atalay, kurslarda kullanılacak ders kitabının İlköğretim 4 ve 5’inci sınıflarda okutulan Din ve Ahlak Kültürü kitabından faydalanılarak hazırlandığını kaydetti.

Talip Atalay, bu kitaba bağlantılı bir çalışma kitabının da basılmak üzere olduğunu ve öğrencilere dağıtılacağını bildirdi.

İlk ilkelerinin talep etmeyen ve dilekçe vermeyen kimseye din eğitimi vermemek olduğunu söyleyen Atalay, 2 bin civarında vatandaşın çocukları için dilekçeyle din eğitimi için başvuru yaptıklarını kaydederek, bu rakamın sadece Gazimağusa’da 523, İskele’de ise 504 olduğunu kaydetti.


Din kursu eğitimini okullarda güvenilir bir ortamda vermek istediklerini ifade eden Atalay, bu kursların Milli Eğitim Bakanlığı’nın her türlü denetimine açık olmasını savunduklarını, ayrıca bu işe karşı çıkan sivil toplum örgütleriyle görüşme taraftarı olduklarını ifade etti.

Atalay, “geçmiş yıllarda yaşanan nahoş olayları istemediklerini belirterek, toplumun huzur, sükunet ve sağlığı anlamında katkı koymak istediklerini, halkın taleplerinin devlet tarafından, güvenilir eller tarafından sağlanması gerektiğini” söyledi.


Talip Atalay, bu konuda kendilerinden farklı düşünenlerle biraraya gelmek istediklerini de yineledi.

Devletin aciz olmadığını ve hiç olmayacağını kaydeden Atalay, Fransa gibi laikliğin en sert uygulandığı ülkelerde bile devletin vatandaşların din konusundaki taleplerini karşılamada asla kenarda durmadığını belirtti.

Din eğitiminin dünyanın her yerinde bir realite olduğunu kaydeden Atalay, din kurslarına, ilkokul üçüncü sınıfı bitirmiş her öğrenciyi dilekçeyle kabul ettiklerini söyledi.

Kursun adının “Din İşleri Başkanlığı Dini Bilgiler Kursu” olduğunu ifade eden Atalay, “Kuran kursu vermiyoruz” dedi.


Konuyla ilgili akademik tartışmaya açık olduklarını, ancak bunun düzeyli olması gerektiğini kaydeden Atalay, derslerin, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 36 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeniyle 4 yıllık yüksek okul mezunu yardımcılar tarafından verildiğini kaydetti.

Yaptıkları işin denetime açık olduğunu anlatan Atalay, “Bu kurslar, kesinlikle Kuran kursu değil ama Kuran kursuna da çok talep var ve vatandaşın yasal hakkıdır” dedi.


Geçmişte, Kıbrıs Türk eğitim tarihinde kuran kurslarının yeri olduğunu örnekleriyle anlatan Atalay, Dini Bilgiler Kursu’nun haftada beş gün ve günde dört ders saati olacağını, okullardaki teorik eğitimin yanı sıra öğrencilerin camilerde pratik yapacaklarını söyledi.

Bu konunun, bir eğitim sorunu olduğunu ve eğitimcilerle halledilmesi gerektiğini kaydeden Atalay, din kurslarını yasal olarak düzenlemesi gerekenin kendileri olduğunu, saygı zemininde her türlü tartışmaya hazır olduklarını ifade etti.


Atalay, kurslarda hazırladıkları kitaplardan başka kitap okutulmayacağını, bu yıl “okul basma” gibi olaylar olacağına inanmadığını kaydederek, “Birbirimizi kırmayalım, incitmeyelim” dedi.

Bu haber toplam 11281 defa okunmuştur
Din bilgisi kursları 5 ilçe de başladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans