Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ctp Gençliğinden Ban a Cenevre zirvesi mesajı
04 Temmuz 2011 Pazartesi Saat 11:07

Ctp Gençliğinden Ban a Cenevre zirvesi mesajı

Güney Kıbrıs’ta iktidarın büyük ortağı AKEL’in Gençlik Örgütü EDON, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a ortak bir mektup göndererek, Kıbrıs sorununda etkin inisiyatif alma çağrısında bulundu.

CTP Gençlik Örgütü ve EDON, söz konusu mektubu Ban’a iletilmek üzere ara bölgedeki Ledra Palace Otel’de BM yetkililerine verdi.

BM Genel Sekreteri Ban’ın 7 Temmuz’da Cenevre’de Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la yapacağı görüşmeye yönelik mektupta, “Bizler şimdi bir çözümü zorlamanın en uygun ve doğru zamanı olduğuna inanıyoruz” denildi.


7 Temmuz görüşmesinin, uluslararası toplum ile Kıbrıs Türk ve Rum toplumlarına Kıbrıs’ta barış için hala bir şans olduğunu göstermesi açısından önemli olduğu ifade edilen mektupta, BM’den, görüşme sürecini kolaylaştırmak için etkin inisiyatif gösterme yönünde iyi niyetli çabalarını ortaya koyması talep edildi.


Bugüne kadar görüşmelerde elde edilen yakınlaşma ve anlaşmalara bağlı kalınmasının görüşmelerin geleceği açısından olumlu bir adım olacağı kaydedilen mektupta, Kıbrıs’ta devam eden çözümsüzlüğün her iki toplumdaki şoven çevreleri cesaretlendirdiği, bölünmeye yönelik mantığı desteklediği savunuldu.


Mektupta iki örgütün, “Kıbrıs’ta iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe sahip, ilgili BM kararlarını temel alan, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Hristofyas arasında varılan 23 Mayıs, 1 Temmuz 2008 ve 1977 - 79 Anlaşmaları’nda öngörüldüğü gibi tek bir uluslararası kimlik ve vatandaşlığa sahip barışçıl bir çözüme olan bağlılıkları” vurgulandı.

Bu haber toplam 1957 defa okunmuştur
Ctp Gençliğinden Ban a Cenevre zirvesi mesajı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans