Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu, Rum Tarafını zorlayacağız
04 Temmuz 2011 Pazartesi Saat 12:16

Eroğlu, Rum Tarafını zorlayacağız

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum tarafını anlaşmaya zorlayacak bir şekilde gidecekleri Cenevre’den önlerini görecekleri bir sonuçla ayrılmak istediklerini belirtti.

Çözüm konusunda kişisel samimiyetini ifade eden Eroğlu, “Benim, anlaşma için daha çok acelem var. Biz, süratle bir anlaşma bulma arzusundayız. Benim halkım da çözüme daha istekli” dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un katılımıyla Cenevre’de gerçekleştirilecek zirve öncesinde BRT - Bayrak Haber’e değerlendirmelerde bulundu.

“ZİRVEYE İYİ HAZIRLANDIK”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, ekibiyle zirveye iyi hazırlandıklarını belirterek, “Esneyebileceğimiz hususlar varsa, nereye kadar atım atabiliriz, her şeyin çalışmasını yaptık” dedi.

Eroğlu, anlaşma için tek tarafın adım atmasının mümkün olmadığına işaret ederek, şöyle devam etti:

“Adımlar karşılıklı atılınca anlam ifade eder. Sadece sizin iyi niyetle atacağınız adım karşılık görmezse ikinci adım atılmaz, o zaman da anlaşma olmaz. Biz, Rum tarafını anlaşmaya zorlayacak bir düşünceyle Cenevre’ye gidiyoruz. Çünkü geçen zaman Rumlar için sıkıntı yaratmıyor”.

“ÖNÜMÜZÜ GÖRMEMİZ LAZIM”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cenevre’den önlerini görecekleri bir sonuçla ayrılmak istediklerini belirterek, “Türk tarafı olarak, önümüzü görmemiz lazım. Müzakereler ucu açık ne kadar daha gidecek. Bir zaman limiti olmalı. Bu zaman limiti konusunda, Genel Sekreter’den hem kararlılık hem anlayış bekliyoruz” dedi.

Rum tarafının, 2012’nin ikinci yarısında AB dönem başkanı olacağını hatırlatan Eroğlu, Rumların tutumlarında değişiklik bekledikleri bu dönemde 2011 sonunda müzakereleri tamamlayıp, anlaşma olup olmayacağı yönünde görüş sahibi olmayı düşündüklerini söyledi.

Cenevre hazırlığı yaparken, Meclis’teki siyasi partileri yanında görmekten mutlu olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, davanın herkesin davası olduğunu ifade etti. Eroğlu, geçmişten ders alarak, var olan gerçekleri de göz önünde bulunduran bir anlaşma istediğini yineledi dedi.

“GENEL SEKRETER’DEN YOĞUNLAŞMA KARARI BEKLİYORUZ”


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Genel Sekreter’den, müzakerelerin yoğunlaşması yönünde bir karar beklediklerini belirtti.

Eroğlu, “3. görüşme diğerlerinden farklı olacak mı?” yönündeki soruya şu yanıtı verdi:

“Sayın Genel Sekreter’in, sonuç alıcı çalışmalar yapmamız için, yönlendirici bazı tavırlar ortaya koyacağına inanıyorum. Zaten Genel Sekreter, görüşmelerin sonsuza kadar devam etmeyeceğini raporunda belirtmiştir. Bu söz yerine getirilerek, ‘yoğun müzakere yapınız, gerekirse Eylül’de gelin New York’ta bu konuyu sonuçlandırmaya çalışırız’ demesini bekliyorum”.

İki halkın anlaşmaya olan inancının azaldığı bu dönemde, pozitif mesajlar vermenin önemine işaret eden Eroğlu, “Ancak Hristofyas, sürekli Türkiye’yi hedef göstermeye çalışıyor. Kıbrıslı çözümden bahseden Hristofyas, Türkiye’yi muhatap almaya çalışmakla tezatlık yaşatıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bir başka soruyu yanıtında, Cenevre sonrası haftada en az 3 görüşme yapılmasını beklediğini belirtti. Eroğlu, ele alınan başlıklarda, görüşülmesi gereken önemli konular bulunduğunu hatırlattı.

“SEÇİMLER, HRİSTOFYAS’IN PRSİKOLOJİSİNE OLUMSUZ ETKİ YAPTI”


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs’taki seçim sonuçlarının Hristofyas’ın psikolojisine olumsuz etki yaptığını, rahat hareket etmesini engellediğini kaydetti.

Eroğlu, “Hristofyas’a tavsiyem, artık müzakerelere konsantre olsun. Şu gerçeği bilsin. Adada iki ayrı halk vardır ve bu iki halk, eşit haklarla huzur ve güven içinde yaşama hakkına sahiptir. 1974’ten öncesini hayal etmekten de vazgeçsin” dedi.

Hristofyas’ın “fedakarlık” sözlerinin anımsatılması üzerine Eroğlu, “Onun kadar biz de fedakarlık yaptık. Bunu bırakıp, nasıl al ver yapacağımızı düşünelim. Vermeden almak mümkün değil. Hristofyas aradan geçen 37 yılı dikkate almalı” diye konuştu.

Karşılıklı haklara saygı gösterilerek, ortak noktada buluşmanın önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum liderin “fedakarlık yaptık” diyerek, kendi halkına çözüm yönünde negatif mesaj verdiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, verdiği destekten dolayı teşekkür ettiği Kıbrıs Türk halkı için en iyisini yapma yolunda çalışmaya devam edeceğini de belirtti.

Bu haber toplam 1531 defa okunmuştur
Eroğlu, Rum Tarafını zorlayacağız Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans