Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rauf Denktaş Taburcu oldu
08 Temmuz 2011 Cuma Saat 07:09

Rauf Denktaş Taburcu oldu

Geçirmiş olduğu rahatsızlık sonrası 24 Mayıs’tan bu yana Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi gören Rauf Denktaş, bugün öğleden sonra taburcu oldu.

Denktaş, saat 15.50’te korumaları ve sağlık görevlileri eşliğinde tekerlekli sandalye ile tedavi gördüğü bölümden alınarak basın mensupları için ayrılan bölüme getirildi.

Burada bekleyen yakınları ve vatandaşlar tarafından alkışlarla karşılanan Denktaş’ın duygulandığı gözlemlendi. Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş,  önce İngilizce daha sonra da Türkçe olarak basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.  Denktaş, açıklamalarını, olası enfeksiyon riskine karşı 3 metrelik ötede kurulan güvenlik kordonunun arkasında yaptı.


Konuşmasının başında KKTC’ye böylesi bir eser kazandıran YDÜ Kurucu Rektörü Suat Günsel ve ekibine en içten duygularla teşekkür eden Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş, “Çok büyük bir yatırım yapılmıştır. Halkımızın, her şeyiyle Suat beye yardımcı olacağına inanıyorum. Bu tesisleri yaşatmazsak, bunların yaşamasına yardımcı olmazsak o zaman benzeri yatırımlar dolayısıyla gelmez. O da bizim en büyük kaybımız olur” dedi.


“2 KEZ ÖLÜMÜN YANINDAN GEÇMİŞİM”

Denktaş, “İnsan geceye yatır ve sabahtan kalkmazsa ‘Ne eyi adamdır kimseye eziyet vermeden öldü’ denir. Nefes alma mekanizmasında bir bozukluk nedeniyle uyurken insanın nefes alma kapasitesi kesiliyor. Nefes alamayınca da olduğunuz yerde ölüyorsunuz. Doktorların söylediğine göre 2 kez ölümün hem yanından geçmişim, hem de tehlikeyi atlatmışım” diye konuştu.

Basın mensuplarına da teşekkür eden Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş “Hür basınsız. Demokrasi olmaz derler. Hür basınımız var mı yok mu münakaşa edilebilir.  Ama etrafımızdaki ülkelere baktığımızda devletimizle demokrasimizle ve Atatürkçülüğümüzle hakikaten övünebiliriz. Bu konuda hiç bir eksiğimiz yoktur” diyerek sözlerini tamamladı.

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş, konuşmasının ardından alkışlarla kendisini bekleyen arabaya götürülerek  45 gündür tedavi gördüğü YDÜ Hastanesi’nden ayrıldı.


BASIN TOPLANTISI

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş, ayrılmadan önce doktorlar, hastane yetkilileri ve  Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın oğlu, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın katılımı ile bir basın toplantısı düzenlendi.

Serdar Denktaş,  yaptığı açıklamada,  çılgın projelerin moda olduğu bu dönemde YDÜ Kurucu Rektörü Suat Günsel’in gerçekten çılgın bir proje gerçekleştirdiğine işaret ederek, “Kurucu Cumhurbaşkanımızın rahatsızlığı süresince gördük ki bu proje  gerçekten çok çılgın.  Ama iyi ki olmuş” dedi.


Tedavi sürecinde geçen 45 günlük sürede gördükleri yakın ilgi nedeniyle başta Suat Günsel olmak üzere  YDÜ Hastanesi’nin tüm personeline teşekkür eden Serdar Denktaş, “Bu 45 gün içerisinde zaman zaman yüzümüze de yansıyan  çok zor günler geçirdik. Ama çok şükür o günler geride kaldı ve 45’inci günde taburcu oluyoruz” şeklinde konuştu.

Kurucu Cumhurbaşkanı’nı evine götüreceklerini ve önümüzdeki dönem fizik tedavisinin devam edeceğini, bunun ne kadar süreceğini bilemediklerini anlatan Serdar Denktaş, fizik tedavi doktorlarının Kurucu Cumhurbaşkanı’nın bu dönemi de en iyi şekilde  atlatacağına dair  kendilerine bayağı ümit verdiğini vurguladı.


Hastalığı dönemini çok yakınen takip eden Türkiye Genelkurmay Başkanlığı’nın, fizik tedavinin kendilerine ait rehabilitasyon merkezinde devam etmesi yönünde daveti olduğunu açıklayan Serdar Denktaş, bunun gerçekleşeceğini söyledi ve sözlerini şöyle tamamladı:

“Burada yapılması gereken ne varsa gayet güzel şekilde yapıldı ve yapılmaya da devam edecek. Ama Genelkurmay  Başkanlığı ve Türkiye hükümetinin   bu talebini geri  çevirmek istemedik. Kendisi için de bir hava değişikliği olur diye düşündük. 45 gündür hastanedeyiz. Bu kadar hareketli bir insanın 45 gün hastanede kalması çok kolay değildir. Dolayısı ile bir müddet Türkiye’ye de gidilecek. Ne zaman? Her an olabilir.  Ama esas yerimiz burası. Günün sonunda  tedavisi burada devam edecek.”

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Dış İlişkiler Başkanı Ahmet Savaşan ise, yaptığı konuşmada, Kurucu Cumhurbaşkanı’nın hayatını tehdit eden hastalığının tüm Türk dünyasını olduğu gibi kendilerini de üzdüğünü söyledi.

Ama Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş hastaneye geldiği andan itibaren bütün bölüm başkanları ve YDÜ Hastanesi’nin 550 kişilik ekibinin en iyi şekilde tedavi vermek için tek bir yürek olarak çalışmanın gururunu yaşadığını ifade eden Savaşan, Kuru Cumhurbaşkanı Denktaş ve ailesine, kendilerine güvenmelerinden ve  KKTC’nin de güçlü devletler gibi sağlık alanından da kendi kendine yeterli olduğunu gösterme fırsatı vermelerinden dolayı teşekkür etti.

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın bundan sonraki rehabilitasyon sürecinin  gerek evde, zaman zamansa YDÜ Hastanesi’nde devam edeceğini anlatan Savaşan, bu süreci de başarıyla tamamlayacaklarına olan inancını dile getirdi.

YDÜ Hastanesi Başhekimi Dr. Sevim Erkmen de, yaptığı konuşmada,  Kurucu Cumhurbaşkanı’nın sağlığı   nedeniyle büyük bir süreç yaşadıklarına işaret ederek, “Çok şükür  Kurucu Cumhurbaşkanımız bugün taburcu olacak duruma geldi” dedi.

Uygulanan tedavi yanından Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın da iyi olma konusunda çok büyük gayret azim ve irade ortaya koyduğunu vurgulayan Erkmen, Denktaş’ın bu azim ve kararlılığı ile bundan sonraki süreçte çok daha iyi olacağından şüpheleri bulunmadığını söyledi.

Erkmen, başından beri konuyu yakınen  takip eden basın mensuplarına da teşekkür etti.

Erkmen’in konuşmasının ardından Denktaş’ın tedavisini gerçekleştiren Kardiyoloj, Noroloji, Enfeksiyon ve Fizik Tedavi Bölümleri doktorları açıklamalarda bulundular.

Çok zor bir süreçten geçilmesine karşın gelinen noktadan memnun olduklarına, bundan  Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın iradesi ve azminin çok önemli rol oynadığına işaret eden doktorlar, bundan sonraki rehabilitasyon süreciyle de Denktaş’ın çok daha iyi duruma geleceğinin altını çizdiler.

Bu haber toplam 1959 defa okunmuştur
Rauf Denktaş Taburcu oldu Haberi

YORUMLAR
altay
iyi adam
bu adamı gerçekten seviyorum kanım ısınıyor
08 Temmuz 2011 Cuma Saat 14:11

DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans