Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kktc ile Güney arasında elektrik sorunu
15 Temmuz 2011 Cuma Saat 10:39

Kktc ile Güney arasında elektrik sorunu

Güney Kıbrıs’a KKTC’den elektrik enerjisi sağlama çalışmalarında anlaşmaya yaklaşıldığı bildirildi.

Rum basını kaynaklı haberlere göre, Rum Ticaret ve Sanayi Odası (KEVE) Güney Kıbrıs’a elektrik enerjisi sağlanması amacıyla dün Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) ile uzun bir görüşme yaptı. Anlaşmaya yaklaşan tarafların bazı teknik nitelikli konular üzerinde çalıştığı kaydedildi.


Bazı gazeteler ise Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs Türk Ticaret Odası’yla yürüttüğü görüşmelerdeki tavrına değinerek, “yapıcı” olarak niteledi. Türk tarafının  “AİK’in ve toplumun sahip olduğu uluslar arası konumu siyasi veya ekonomik açıdan istismar etme niyeti” göstermediği bildirildi.

Gazeteler ayrıca, KKTC’den Güney Kıbrıs’a jeneratör geçirilmesiyle ilgili gelişmelere de geniş yer verdi.


“ENERJİ ANLAŞMASINA YAKLAŞILDI”

Politis’in “Kıbrıslı Türklerle Enerji Anlaşmasına Yaklaşıldı” başlıklı haberine göre, Rum Bakanlar Kurulu tarafından yetkilendirilen KEVE heyeti dün KTTO ile uzun bir görüşme yaptı. Görüşmede Güney Kıbrıs’a elektrik enerjisi sağlanması konusunda anlaşmaya yaklaşıldığını yazan gazete, toplantının bugün bazı teknik nitelikli konuların çözümlenmesi maksadıyla devam edeceğini bildirdi.


KKTC’nin Rum Elektrik İdaresi’nin üretimine, talebin yoğun olduğu saatlerde 90, düşük olduğu saatlerde ise 110 megavat takviyede bulunmasının artık ciddi bir olasılık olduğuna dikkat çekildi.


İki oda temsilcilerinin kesin olmamakla beraber Güney Kıbrıs’a enerji sağlanmasının çok kısa sürede mümkün olacağı yönünde iyimser olduğuna dikkat çeken gazete, anlaşmanın sağlanması halinde talebin fazla olduğu saatlerde kullanılabilir enerji miktarının 7 bin 709, talebin düşük olduğunu saatlerde ise 800 megavata yükseleceğini yazdı.

“KIBRISLI TÜRKLER SİYASİ VE EKONOMİK İSTİSMAR NİYETİ GÖSTERMEDİ”

Politis ayrıca dün yapılan görüşmeler sırasında Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Kıbrıs Türk tarafının yapıcı tavır sergilediğini bildirdi.


Siyasi konularda işbirliği için ortak kabul gören bir formül üzerinde anlaşıldığını yazan gazete, geçmişte, çok büyük ölçüde Kıbrıs Türk toplumunun çıkarına olan işbirliği ile iki oda arasındaki ilişkilerin bu çalışmalara yardımcı olduğunu kaydetti.


Politis’in haberi şöyle devam etti:


“AİK, Kıbrıs Türk elektrik enerjisini ‘kabul etmek’ ve şebekeye vermek için gerekli altyapı hazırlığı için son iki gündür hararetle çalışıyor. AİK’ten kaynaklar, gün içerisinde çalışmaların tamamlanacağını ve işbirliğinin mümkün olması halinde Kıbrıs Türk tarafının sunusunu neredeyse derhal değerlendirebilecek durumda olunacağını söyledi. Edindiğimiz bilgilere göre elektrik enerjisinin özgür bölgelerdeki tüketicilere iletilebilmesi maksadıyla iki şebeke, SOPAZ bölgesindeki AİK istasyonunda birbirine bağlanacak.


Elektrik üretiminin takviyesi için Pazartesi gününden beridir harcanan çabalardan şu sonuçlar çıktı:

-Halen teslim alınan ve sanayiye enerji sağlayacak olan İsrail jeneratörlerinden 5 megavat,

-Noble-Delek-IDT şirketlerinin sağladığı ve bugün teslim alınacak jeneratörlerden 7 megavat,

-DEİ (Yunan Elektrik İdaresi) tarafından sağlanan onlarca jeneratörden 70 megavat. Jeneratörlerin gelecek hafta başında gemilere yüklenmesi ve Cuma günü Kıbrıs’a ulaşmaları bekleniyor. Jeneratörler Vasiliko’ya konuşlandırılacak ve elektrik üretimini Temmuz sonlarından 20 Ağustos’a kadar takviye edebilecekler.  Bu jeneratörlerin kullanımının AİK’e bir maliyeti olmayacak. AİK bunları enerji üretimi için elinde tutmak isterse, sahibi olan şirketle yeni bir sözleşme yapmak zorunda kalacak.

-DEI’nin 77 megavat gücünde ikinci bir parti jeneratör göndermeye hazır olduğu yolunda da bilgiler var. Konuyla ilgili bir bağış veya anlaşma olup olmadığı bilgisi teyit edilemedi.


“RÜZGAR BİLE ESMİYOR”

Politis,  aynı konuyla ilgili “Rüzgar Bile Esmiyor” başlıklı haberinde ise Vasiliko’nun yıkıma uğradığı pazartesi gününden beridir, Ada’nın batısında esen rüzgarların Baf’ın Orini bölgesinde kurulan Rüzgar Parkı’nın önemli ölçüde değerlendirilmesine imkân sağlamadığını yazdı.

Gazete, rüzgar jeneratörlerinin 82 megavat gücünde olduğunu ancak son dört gündür esen rüzgarla üretilebilen elektrik enerjisinin 20 megavatın üzerine çıkmadığını kaydetti.


“JENERATÖRLER PİYASADAN KAYBOLDU”

Alithia ise “İşgal Bölgelerinden Jeneratör… Jeneratörler Piyasadan Kayboldu” başlıklı haberinde, patlamanın gerçekleştiği pazartesi gününden bugüne kadar geçen süre içerisinde Güney Kıbrıs piyasasındaki bütün jeneratörlerin tükendiğini, yakın zamanda piyasaya yeni jeneratör girmesinin de öngörülmediğini yazdı.

Gazete yaşanmakta olan olağanüstü hal nedeniyle KEVE’nin Rum yetkili makamlarının onayından sonra, KKTC ile Güney Kıbrıs arasındaki sınır kapılarından jeneratör geçirilebilmesi için gerekli düzenlemeleri yaptığını belirtti.

KEVE’nin, KTTO nezdinde yaptığı sondajlarda, KKTC piyasasında gerek birinci el, gerek kullanılmış jeneratör bulunduğu yönünde sonuçlar elde ettiğini yazan gazete, haberinde“işgal bölgelerinde uzun yıllar önce Elektrik Santrali’nin yeterli enerji sağlamaması dolayısıyla çoğu işletme jeneratör kullanıyordu. Bugün bu jeneratörler kullanılmıyor ve özgür bölgelere satılabilirler” ifadesine yer verdi.

Fileleftheros ilgili haberine “Jeneratörler ‘Kara Borsa’…  İşgal Bölgelerinden jeneratör” başlığını attı.

Bu haber toplam 12402 defa okunmuştur
Kktc ile Güney arasında elektrik sorunu Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans