Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gazze’De Gerilim Sürüyor
16 Mayıs 2018 Çarşamba Saat 11:11

Gazze’De Gerilim Sürüyor

Gazze’de 62 Filistinlinin öldürülmesinin ardından bölgedeki gerilim sürüyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Gazze’de yaşanan gelişmeler üzerine acil toplandı. Toplantıda bazı ülkeler yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili endişel

Gazze’de 62 Filistinlinin öldürülmesinin ardından bölgedeki gerilim sürüyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Gazze’de yaşanan gelişmeler üzerine acil toplandı.

Toplantıda bazı ülkeler yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili endişelerini anlattı, bazıları da soruşturma açılmasını istedi.Güvenlik Konseyi Filistinli ve İsrailli temsilciler arasındaki sert tartışmalara da sahne oldu.

Filistinli BM Temsilcisi “insanlığa karşı suç işlendiğini” söylerken, İsrailli Büyükelçi Gazze’yi kontrolü altında tutan Hamas’ı “kendi halkını rehin almakla” suçladı.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley ise, konseyde yaptığı konuşmada, Ortadoğu’daki şiddet olaylarından ve hayatını kaybedenler nedeniyle endişe ve üzüntü duyduklarını söyledi.

Bölgede çok sayıda şiddet olayının yaşandığını belirterek, BM Güvenlik Konseyini çifte standartla suçlayan Haley, İran’a yüklenerek İsrail’in itidal gösterdiğini savundu. İran’ı Suriye, Yemen ve Lübnan’ı istikrarsızlaştırmakla suçlayan Haley, konseyin dikkatini ”bölgede şiddete neden olan” İran’a da çevirmesi gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyarak doğru bir karar verdiğini ifade eden Haley, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımanın barış sürecine katkı sağlayacağını öne sürdü.

Öte yandan Filistin Kurtuluş Örgütü Genel Sekreteri Saib Ureykat, ABD’deki temsilcilerinin geri çağrıldığını açıkladı. Ureykat, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, Filistin’in ABD Büyükelçisi konumundaki Hüsam Zemlat’ı geri çağırdığını belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, Londra’da İngiltere Başbakanı Theresa May ile Başbakanlık binasında ikili görüşme gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, “ABD’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimini asla kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Bu haber toplam 1119 defa okunmuştur
Gazze’De Gerilim Sürüyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans