Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akdağ’In Kktc Temasları
17 Mayıs 2018 Perşembe Saat 09:03

Akdağ’In Kktc Temasları

Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ  KKTC’de temaslar yapıyor. Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin bu akşam organize ettiği ilk iftar yemeğine katılacak olan Recep Akdağ, devlet ve hükümet yetkilil

Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ  KKTC’de temaslar yapıyor.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin bu akşam organize ettiği ilk iftar yemeğine katılacak olan Recep Akdağ, devlet ve hükümet yetkilileriyle görüşmeler yaptı.

Akdağ – Erhürman görüşmesine İsrail’in Gazze’deki saldırıları damga vurdu. Akdağ,“mazlum kardeşlerinizin yanında durmak boynumuzun borcudur” dedi.

Başbakan Erhürman da Filistin’de yaşananların Kıbrıs Türk halkını üzdüğünü, olayların kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu, Türkiye Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, KKTC temasları çerçevesinde ilk olarak Cumhurbaşkanlığı’ndaydı.

Akdağ’ın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşmesi basına kapalı gerçekleştirildi. Görüşmeye ilişkin açıklama olmadı.

Recep Akdağ, Başbakan Tufan Erhürman tarafından da kabul edildi.

Akdağ ziyarette Filistin’de yaşanan olaylara dikkat çekerek “İsrail’in canice tutumu bizi müteessir etti” dedi.

“Bu olaylarla ilgili sesini en gür çıkaran ülke dünyada biz olduk. Böylede devam edecek” diyen Akdağ, mazlum kardeşlerinizin yanında durmak boynumuzun borcudur. Dünya Sağlık Örgütü başkanı ve Avrupa Bölge başkanıyla görüşüp destek istedik yaralıları almak için Mısır ve İsrail’e uçak indirmek lazım ancak şuana kadar izin vermediler” ifadesini kullandı.

Recep Akdağ, Kıbrıs Türk halkının bu tür zulümleri en iyi bilen toplumlardan biri olduğuna da işaret ederek Türkiye olarak Kıbrıs Türküne verilen desteği vurguladı.

Akdağ, Türkiye’nin Kıbrıs’ta garantörlüğünün önemini bu hadiseyle bir kez daha anladıklarını belirterek “güvenliğinizi korumak boynumuzun borcudur. Geçmişimiz şuanımız ve geleceğimiz ayrı düşünülemez” dedi.

Başbakan Tufan Erhürman da Filistin’de yaşananların Kıbrıs Türk halkını da üzdüğünü ifade ederek olayların kabul edilemez olduğunu söyledi.

“Filistin’de yaşananlar bölge barışının sağlanması açısından da ciddi soru işaretleri oluşmasına neden oluyor” diyen Erhürman, dünyanın genelinde tepkiler arzu ettiğimiz düzeyde değil. Umarız Türkiye gibi benzer tepkiler ortaya konulur. Bu durum dünya barışı açısından da endişe verici” diye konuştu.

Dövizdeki dalgalanmanın sosyal ve ekonomik büyümeye yansımasının da büyük olduğunu ifade eden Erhürman, bu ziyaretle bunları görüşme fırsatı bulacaklarını söyledi.

Erhürman, esas önemli olanın sosyal ve ekonomik kalkınmayı bir an önce gerçekleştirmek için projeleri değerlendirmek olduğunu kaydetti.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’la da görüştü.

Devlet ve hükümet yetkilileriyle görüşmelerinin ardından temaslarını öğleden sonra da sürdüren Akdağ,, Mesarya bölgesindeki köyleri ziyaret etti.

Kırklar, Akıncılar, Armağan Tepe Karakolu, Paşaköy, Vadili ve İnönü köylerini ziyaret eden Akdağ, vatandaşlarla sohbet etti.

Akdağ’a ziyaretinde Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay eşlik etti.   Konuk Bakan Recep Akdağ, bu akşam Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin Lefkoşa Selimiye Camii Meydanı’nda organize ettiği iftar yemeğine de katılacak.

Bu haber toplam 1180 defa okunmuştur
Akdağ’In Kktc Temasları Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans