Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hristofyas Elektrik için teşekkür etti
20 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 08:21

Hristofyas Elektrik için teşekkür etti

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Güney Kıbrıs’ta geçtiğimiz hafta yaşanan patlamanın ardından açığa çıkan elektrik ihtiyacının bir kısmının KKTC’den karşılanması dolayısıyla teşekkür etti.

Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas ile Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu arasında dün gerçekleştirilen görüşmede KKTC’den Güney Kıbrıs’a elektrik sağlanması konusunun da gündeme geldiğini yazdılar.

Habere göre Hristofyas görüşme sonrası yaptığı açıklamada, dünkü görüşmede BM ve Kıbrıs Türk tarafının, Mari’de yaşanan patlama ve ölenler için başsağlığı dileklerini kendisine ilettiklerini, ayrıca görüşmede elektrik konusunda görüş alışverişinde bulunulduğunu söyledi.

Hristofyas: “Bu süreç resmi taraflarca yapılmıyor ancak zor anlarımızda Kıbrıslı Türklerin, herhangi bir makamın dolaylı ya da doğrudan tanınması talebinde bulunmadan elektrik vermelerinden ötürü teşekkürlerimi dile getirdim” şeklinde konuştu.

KKTC’DEN ELEKTRİK “ÇOK YARDIMCI OLDU”

Öte yandan gazete bir diğer haberinde, KKTC’den Güney Kıbrıs’a elektrik verilmesinin, Güney Kıbrıs’ta yaşanması muhtemel elektrik kesintilerinin önlenmesinde büyük rol oynadığını yazdı.

Habere göre, konuya ilişkin açıklamada bulunan Rum Elektrik Şebekesi İdaresi Müdürü Hristos Hristodulidis, geçtiğimiz akşam KKTC’den Güney Kıbrıs’a 110 Megavatlık elektrik enerjisi verildiğini, bunun da durumun iyileşmesine çok yardımcı olduğunu belirtti.

Hristodulidis, Güney Kıbrıs ve KKTC’nin sistemlerinin birleştirildiğini, her şeyin yolunda gittiğini ve eğer KKTC’den verilen bu miktar olmasaydı elektrik kesintilerinin çok daha fazla ve yaygın olacağını vurguladı.

KKTC’DEN ELEKTRİK DAHA UCUZ

Öte yandan Politis gazetesi, KKTC’den alınan elektriğin Rum Elektrik Dairesi (AİK) tarafından üretilen elektrikten daha ucuz olduğunun dün doğrulandığını yazdı.

Gazete, KKTC’den alınan elektriğin kilovat ücretinin 18.3 sent olduğunu, AİK’in Moni’deki santralinden üretilenin fiyatının ise 22 sent olduğunu belirtti.

Bu haber toplam 11322 defa okunmuştur
Hristofyas Elektrik için teşekkür etti Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans