Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Lefkoşa da kutlandı
20 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 10:31

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Lefkoşa da kutlandı

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları çerçevesinde bugün Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda düzenlenen resmigeçit töreninde coşku vardı.

Türkiye ve KKTC bayraklarıyla donatılmış bulvarda kalabalık bir halk kitlesinin katımlıyla gerçekleştirilen coşku dolu tören renkli görüntülere sahne oldu. Törene katılan vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a sevgi gösterilerinde bulundular, Erdoğan’a yönelik olarak “Hoş geldin Başbakanımız” yazılı pankartlar açtı.


Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan törende yaptığı konuşmada, 2012’de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin AB Dönem Başkanı olması halinde Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin tamamen kapanacağına dikkat çekerek, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin dönem başkanlığında bizim Avrupa Birliği ile herhangi bir görüşme yapmamız mümkün olmayacaktır. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile aynı masaya oturmamızı hiç kimse bizden beklemesin” dedi.


Erdoğan, “2004 yılında verdiği sözün arkasında durmayan Avrupa Birliği bunun bedelini ödeyecektir” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ise yaptığı konuşmada, Türk tarafı ve Türkiye’nin tavrının net olduğunu belirterek, “Müzakerelerin yılsonuna kadar başarıyla tamamlanması ve 2012’nin ilk aylarından itibaren referandumların yapılması gerektiğini ve bunun mümkün olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Nihai ve şaşmaz hedefimiz; Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs Adası’nda kendi kendini idare ederek, refah ve mutluluk içinde yaşaması olarak hep kalacak ve yolumuzda yürüyeceğiz” şeklinde konuştu.


Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki tören, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tören alanındaki yerlerini alması ile başladı.

İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, tören birliklerini denetleyerek halkın bayramını kutladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na gönderdiği kutlama mesajının Türkiye Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen tarafından Cumhurbaşkanı Eroğlu’na iletilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da Kıbrıs Türk halkının Anavatan Türkiye’ye bağlılığını vurgulayan mesajını iletmek üzere Mustafa İsen’e takdim etti.


Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun konuşmalarının ardından Devlet Halk Dansları Grubu’nun gösterisi yer aldı. Hava Sporları Federasyonu paraşütçülerinin atlayışı ve modern yelken kanat gösterilerinin ardından resmigeçit töreni ile Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki tören sona erdi.


Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki törene, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, TBMM Başkan Vekili Mustafa Kabakçı, Başbakan İrsen Küçük, TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türk Silahlı Kuvvetleri Temsilcisi Orgeneral Bekir Kalyoncu, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti,  28. Tümen Komutanı Tümgeneral Berkay Turgut,  39. Tümen Komutanı Tümgeneral Ömer Paç,  Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, 14. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral  İzzet Çetinöz, Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, ana muhalefet CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bakanlar, siyasi parti temsilcileri, milletvekilleri ile üst düzey askeri ve sivil yetkililer, yurt dışından gelen devlet ve hükümet yetkilileri katıldı.

Bu haber toplam 13766 defa okunmuştur
20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Lefkoşa da kutlandı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans