Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
20 Temmuz Ankara da kutlandı
20 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 14:10

20 Temmuz Ankara da kutlandı

20 Temmuz Barış Harekatı’nın 37. yıldönümü Ankara’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 37. yıl dönümü dolayısıyla KKTC Ankara Büyükelçiliği, Kıbrıs Türk Mücahitleri Derneği, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ile askeri yetkililerin katılımıyla Anıtkabir’de tören düzenlendi.

Tören, Atatürk'ün mozolesine çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. KKTC Ankara Büyükelçisi Mustafa Lakadamyalı Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktıktan sonra Anıt Özel Defteri’ni imzaladı. Lakadamyalı deftere şunları yazdı:“Ulu Önder Atatürk;

Kıbrıs Türkü’nün adanın eşit sahibi olarak hukukuna, hürriyetine ve varlığına kasteden teşebbüsü nihai olarak bertaraf eden Barış Harekatı’nın 37. yıl dönümü olması sebebiyle manevi huzurunuzda bulunmaktan heyecan ve gurur duyuyoruz.


Mutlu Barış Harekatı, Kıbrıslı Türklere yönelik saldırı ve katliamlara son vererek Kıbrıs Türkü’nü özgürlüğüne kavuşturmuştur. Bu harekat sayesinde toplu soykırımdan kurtulan Kıbrıs Türk halkı, ilke ve devrimlerinin ışığında kendi kurmuş olduğu devletinde meşru haklarından vazgeçirilemeyeceğini, kendi yönetiminden eşit statü ve ortaklıktan vazgeçmeyeceğini ve azınlık olarak yaşamayı kabul etmeyeceğini en zor zamanlarında ispat etmeyi başarmıştır. Yılmadan, canla başla çalışıp KKTC’nin yüceltilmesi; devletten ve egemenlikten taviz vermemenin milli şiar ve karakter oluşması ve KKTC’nin çağdaş uygarlık seviyesi üzerine çıkartılması hedefini korumaktayız.

Yüce Türk ulusunun ayrılmaz bir parçası olan KKTC halkı olarak bugün, anavatanımız Türkiye ile güvenlik, istikrar, işbirliği ve refah içerisinde adada yaşayabilir, kalıcı ve kapsamlı bir uzlaşmaya varılması gayesiyle tüm iyi niyetimizi kullanarak çaba sarf etmekteyiz. Ancak Kıbrıs Türk halkı geçmişini unutmamaktadır. 1974 öncesi yaşanan acıların bir daha tekrarlanmasına fırsat verilmeyecektir. Anavatanımızın da her zaman ve her koşulda Kıbrıs Türk halkının yanında yer alması ve desteklemesi bizi onurlandırmaktadır.

Bu vesileyle Kıbrıs Türk halkı ve KKTC devleti adına Türkiye halkı ile tüm sivil ve askeri kurum ve kuruluşlarına minnettarlıklarımızı sunar, manevi huzurunda saygıyla eğiliriz. Kurtuluş mücadelesi sırasında canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle ve varoluş mücadelemize her zaman destek veren Anadolu’muzun güzel insanlarını şükranla anıyoruz.”

Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği Genel Başkanı Vural Türkmen de, KKTC Muharip Gazi Dernekleri adına Anıt Özel Defteri’ni imzaladı.

ULUS’TA TÖREN

Anıtkabir’de düzenlenen törenin ardından Ulus’taki Atatürk Anıtı’nda da tören düzenlendi.

Tören; TSK, KKTC ve bazı dernekler adına çelenk konulması ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan KKTC’nin Ankara Büyükelçisi Mustafa Lakadamyalı, Barış Harekatı’nın 37. yıl dönümünü Anavatan’da kutlamaktan heyecan duyduklarını belirterek şunları kaydetti:“20 Temmuz 1974 Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde bir dönüm noktasıdır. Bu tarih, Kıbrıs Türkü’nün 1963 - 74 yılları arasında maruz kaldığı insanlık dışı muameleye son verip, halkımızı özgürlüğe kavuşturduğu için çok önemlidir. 11 yıl boyunca Kıbrıs Türkleri, Türkiye’nin desteğiyle mücadelesine devam etmiş ve Rum’a teslim olmamıştır. Türkiye’nin gerçekleştirdiği meşru müdahaleyle adada ve bölgede huzur ve güven ortamı tesis edilmiştir.Kıbrıs Türk halkı kendi kaderini tayin hakkını kullanarak 15 Kasım 1983 günü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ilan etmiştir. KKTC her geçen gün daha da gelişip güçlenmektedir.”Kıbrıs Türk tarafı olarak Türkiye’nin desteğiyle adada adil ve kapsamlı bir çözümü desteklediklerini  söyleyen Lakadamyalı, bu çözümün ancak iki kesimlilik, eşit siyasi statü ve iki eşit kurucu devlete dayalı yeni bir ortaklıkla mümkün olabileceğini vurguladı.

Büyükelçi Lakadamyalı, Kıbrıs Türk halkını yok olmaktan kurtarmak için harekata katılıp şehit ve gazi olanları her zaman minnetle anacaklarını da ifade etti.

Törende konuşma yapan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Emekli Albay Şükrü Tandoğan da şunları söyledi:“20 Temmuz 1974 günü Kıbrıs’a başarılı bir harekat gerçekleştiren Türk ordusu, Kıbrıslı Türkleri yok olmaktan kurtarmıştır. Böylelikle Yunanistan’ın Enosis’i gerçekleştirme hayali tarihe gömülmüştür”.

Tandoğan, adanın 37 yıldır barış ve huzur içinde olduğuna dikkat çekerek, Atatürk’ün “Efendiler, Kıbrıs’a dikkat ediniz. Bu ada bizim için önemlidir” sözünü hatırlatarak, 1974 Barış Harekatı’yla bu görevin yerine getirildiğini, Kıbrıs’ın Türkiye’nin vazgeçilmez milli bir davası olduğunu ifade etti.

Bu haber toplam 1760 defa okunmuştur
20 Temmuz Ankara da kutlandı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans