Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gazimağusa su arıtma tesisinin yüzde 80 i tamamlandı
26 Temmuz 2011 Salı Saat 01:41

Gazimağusa su arıtma tesisinin yüzde 80 i tamamlandı

Gazimağusa Belediyesi’nin AB yardımıyla yapımını sürdürdüğü ve 2011 yılı sonunda tamamlanmasını hedeflediği Kanalizasyon Projesi’nin ikinci ayağı olan “Atık Su Arıtma Tesisi”nin yüzde 80’i tamamlandı.

yılsonunda kentin kanalizasyona bağlanacak bölgelerine hizmet vermeye başlayacak tesis tam kapasite devreye girmesiyle 8 bin ton arıtma kapasitesiyle 62 bin nüfusu kapsayacak.


Gazimağusa’nın civarındaki yerleşim birimlerinin vidanjörlerle taşınacak atık sularının da arıtılacağı tesisin en önemli özelliğinin hiçbir şekilde kokuya neden olmayacak biçimde tasarlanması olduğu belirtilirken; inşası devam eden arıtma tesisinde bugün düzenlenen tanıtım etkinliğiyle projenin üstlenici firmaları tesis hakkında basını bilgilendirdi.


Basını bilgilendirme etkinliğine Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve AB Destek Ofisi Bölüm Başkanı Alessandra Viezzer de katılarak birer konuşma yaptı.


Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türkler için ayırdığı 259 Milyon Euro’luk kaynak çerçevesinde 18.2 Milyon Euro maliyetle hayata geçirilecek projenin bütününde kanalizasyon ağının oluşturulması, atık su arıtma tesisi inşası ve içme suyu şebekesindeki asbest boruların yenilenmesi yer alıyor.


Proje, İnşaat Emek İnşaat Şirketi ile Alman şirketi WTE Wassertechnik’in oluşturduğu konsorsiyum tarafından yürütülüyor.


LESTER McILWAINE

Kanalizasyon ve Arıtma Tesisi Kontrol Mühendisliğini yürüten Danimarkalı Grontmij AS bağımsız müşavirlik firması mühendisi Lester McIlwaine’in sunuş yaptığı etkinlikte, tesis gezilerek çalışmalar incelendi.


Kontrol Mühendisi McIlwaine, kentin atık suyunun toplanacağı tesisin ilk etapta 4 bin 100 ton kapasiteyle çalışacağını ve 32 bin nüfusu kapsayacağını, kapasitenin 8 bin tona çıkmasıyla da 62 bin nüfusa hizmet verilebileceğini söyledi.


Firma mühendisi Lester McIlwaine, gerek kanalizasyondan toplanacak gerekse de vidanjörlerle taşınacak atık suların tesisteki sistem sayesinde rüzgar hangi yönden eserse essin herhangi bir kokuya neden olmayacağını belirtti.


Tesisin çevre dostu olarak çalışmasının temel prensip olduğuna, AB’nin en yüksek standardında üretilecek suyun teorik olarak içme suyu kalitesinde olacağına dikkat çeken McIlwaine, 4 aylık inşaat süresinin kaldığı tesisten çıkacak suyun ilk etapta Ayluga Göleti’ne yeraltı su kaynaklarını besleme amaçlı olarak aktarılacağını ifade etti.


KAYALP

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, 100 yılın projesi olarak gördükleri projenin, hem mali boyutu hem etkileyeceği insan sayısı olarak kentin bugüne kadarki en büyük projesi olduğunu ifade etti.


Kentteki yaşam kalitesini yükseltecek çalışmanın yüzde 80 oranında tamamlandığını söyleyen Kayalp, Atık Su Arıtma Tesisi ile birlikte kanalizasyon ağının inşa edildiğini ve su hatlarının değiştirildiğini, ayrıca kentin bütününün su hatlarını yenileyeceklerini ve kanalizasyon ağını da genişleteceklerini dile getirdi.


VİEZZER

AB Destek Ofisi Bölüm Başkanı Alessandra Viezzer de, diğer AB ülkelerindeki standartları yakalaması açısından kente çok önemli bir yatırımın yapıldığını belirterek, yüksek teknoloji ürünü tesisten çıkacak ürünün AB standartlarının üstünde olacağını kaydetti.


Viezzer, tesisin ve kanalizasyon ağının inşa sürecinin vatandaşlarda rahatsızlık yarattığını bildiklerini, ancak inşaat bittiğinde yüksek yaşam kalitesine sahip olunacağını ifade ederek, halkın gösterdiği sabra teşekkür etti.


Viezzer, böylesi projelerin Kıbrıs’taki iki toplumun birleşmesi ve standart olarak yakınlaşması açısından önemli olduğunu da ifade ederek, projenin yüklenici firmalarına ve kontrol mühendisliğini yürüten Grontmij AS firmasına teşekkür etti.


Viezzer tesisin işletmesini üstlenecek Gazimağusa Belediyesi’ne de özellikle teşekkür ederek, AB yetkililerinin projeler sırasında belediye ile işbirliğini örnek olarak gösterdiklerine de işaret etti.

Bu haber toplam 13504 defa okunmuştur
Gazimağusa su arıtma tesisinin yüzde 80 i tamamlandı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans