Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
50 cc Altındaki motorsikletlere kask zorunlu hale geldi
27 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 16:00

50 cc Altındaki motorsikletlere kask zorunlu hale geldi

Bakanlar Kurulu, ülkedeki kaçak yaşamı önlemek amacıyla “Beyaz Kimlik Kartı” ve “Yeşil Kimlik Kartı” verilmesini öngören tüzüğü onayladı.

Başsavcılıktan alınacak görüş sonrası yürürlüğe girecek tüzükle, kaçak yaşam konusunda son kez af çıkarılacak. Verilecek sürede müracaat edenlere Beyaz  ya da Yeşil kimlik kartı verilecek.

Af süresi sonunda yapılacak denetimlerde tespit edilen kaçak kişiler ise sınır dışı edilecek.

Bakanlar Kurulu bugün ayrıca 50 cc’nin altındaki motosikletlerde de kask takma zorunluluğunu öngören tüzüğü onayladı.

Başbakan İrsen Küçük başkanlığında 6 saatlik bir toplantı gerçekleştiren Bakanlar Kurulu’nda alınan kararlar,  Kurul Sözcüsü İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu tarafından açıklandı.

50 CC ALTINDAKİ MOTOSİKLETLERDE DE KASK TAKMA ZORUNLULUĞU

Bakanlar Kurulu Sözcüsü İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bugünkü toplantıda öncelikle rutin konular ve bakanlıklardan gelen önerilerin değerlendirildiğini söyledi.

Daha sonra, bundan böyle 50 cc’nin altındaki motosikletlerde de kask takma zorunluluğunu getiren Motorlu Araçlar ve Yol Trafik Tüzüğü’nün onaylandığın açıklayan Çavuşoğlu, “Buna göre bundan sonra 50 cc’nin altındaki motosikletleri kullananlara ve yine motosikletlerde yolcu olarak bulunanlara kask takma zorunluluğu getirilmiştir” dedi.

Çavuşoğlu, düzenlemenin şehir içi veya şehir dışı ayrımı yapılmadan her yerde kask takılması öngördüğüne de işaret etti.

Bakanlığının önerisi ile daha önce araçlardaki bebek koltuklarına yönelik bir yasanın Bakanlar Kurulu’nda onaylandığını anımsatan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı  Nazım Çavuşoğlu, eylül ayında bu yasanın da geçmesiyle tamamen Avrupa Birliği standartlarının sağlanmış olacağını vurguladı.

Çavuşoğlu “Bu iki adımla en büyük amacımız insanlarımızı üzen kazaların ve can kayıplarının azalmasıdır” dedi.

ERCAN HAVAALANINA SİVİL MUHACERET

Bakanlar Kurulu’nun Ercan Havaalanı Muhaceret bölümüne sivil hizmet görevlisi alınmasını  öngören tüzüğü onayladığını da açıklayan Çavuşoğlu, Polis Örgütü Yasası altında yapılan bu tüzük çerçevesinde   polis teşkilatının en erken zamanda yabancı dil bilen ve bilgisayar kullanabilen 30 sivil hizmet görevlisi alınması yönüne gideceğini söyledi.

Çavuşoğlu, “Bundan böyle yabancı turistler geldiği zaman karşılarında sivil ve yabancı dil bilen hizmet görevlileri göreceklerdir. Bu da dışa açılan yüzümüz açısından çok önemli bir adımdır” şeklinde konuştu.

BEYAZ VE YEŞİL KİMLİK KARTI

Yabancılar ve Muhaceret Yasası altında çıkarılacak tüzükle “Beyaz Kimlik” verilmesine ilişkin uzun zamandır bir beklenti  olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, bu konudaki bir tüzüğün bugün onaylandığını da açıkladı.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda tüzüğün “Beyaz Kimlik Kartı” ve “Yeşil Kimlik Kartı” olarak şekillendirildiğini kaydeden Çavuşoğlu, tüzüğün Başsavcılığa gönderildiğini, gelecek görüş sonucunda kurulun tüzüğü onaylayıp yürürlüğe kayacağını vurguladı.

Beyaz Kimlik Kartı Tüzüğü olarak isimlendirilen tüzükten murat edilenin seçme,  seçilme  ve devlete istihdamın dışında bir KKTC vatandaşının haklarına sahip bir kart yaratmak olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, “Bu tüzük çıktıktan sonra ortaya çıkacak muhaceret affıyla birlikte kaçak yaşamın yasal çerçeveye oturulması amaçlanmaktadır. Bu yasal çerçeve hayata geçtikten sonra herkes bilecek ki çok ciddi şekilde bu ülkeden kaçak yaşamı ortadan kaldıracağız” dedi.

Tüzüğün hayata geçmesi ve af süresinin  tamamlanmasının ardından ülkede kaçak yaşamın sıfıra indirilmesi için çok ciddi bir kampanya başlatılacağını, her yerde gerekli duyuruların yapılacağını, bu kampanyayı bakanlığının yürüteceğini anlatan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Çavuşoğlu, şöyle konutlu:

“Af süresi tamamlandıktan sonra kaç yıldır burada olduğuna bakılmaksızın yakalanan herkes sınırdışı edilecek. Dolayısıyla ilgililerin konuyu çok iyi takip etmesini, beyaz kimlik ve aftan yararlanmak için gerekli hazırlıkları yapmasını istiyoruz. Çünkü verilecek olan süreden sonra hiç kimse affedilmeyecek ve bundan sonra da bir daha af çıkartılmayacaktır. O nedenle burada yasal çerçevede kalmayan kişilerin hangi uyruktan olursa olsun bu süreci iyi takip etmelerini diliyorum.”

Beyaz ve Yeşil  kimlik kartı ile söz konusu kişilere yaşamlarında kolaylık getirileceğini kaydeden Çavuşoğlu, verilecek kartların özünün seçme, seçilme ve devlete istihdam dışında her türlü kolaylığı  sağlamak olduğuna vurgu yaptı.

Çavuşoğlu, “Burada KKTC vatandaşı olmayan insanlar KKTC vatandaşı gibi yaşayacaklar. Çıkacak tüzük burada yaşayan insanları en rahatlatıcı ama en denetimci tüzük olacak. O nedenle herkes süreci takip etsin ve yürürlüğe girdikten sonra  bunlara sahip olmak için çaba sarf etsin. Yasal süre içerisinde af için başvuru yapmayanların hiç birini affetmeyeceğiz. Çünkü bu süre tamamlandıktan sonra  ‘ülkede sıfır kaçak’ diye bir hedef koyacağız ve çok ciddi bir şekilde bunun denetimlerini yapacağız” şeklinde konuştu.

Beyaz Kimlik Kartı ve  Yeşil Kimlik Kartı’nın kategorilerinin ve hedef kitlelerinin çok farklı olduğunu da açıklayan Çavuşoğlu, tüzük çıktıktan sonra içeriğinin kamuoyuna açıklanacağını ekledi.

Bu haber toplam 11922 defa okunmuştur
50 cc Altındaki motorsikletlere kask zorunlu hale geldi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans