Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tuz kokainle aynı etkiye sahip
10 Ağustos 2011 Çarşamba Saat 15:09

Tuz kokainle aynı etkiye sahip

Bir araştırmada tuz ile uyuşturucu bağımlılığının beyinde aynı bölgeyi harekete geçirdiği kaydedildi.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmada tuz arayışı ile kokain yoksunluğunda görülen davranışların hemen hemena ynı olduğu ve aynı mekanizmalar tarafından kontrol edilmesi ihtimali ortaya çıktı.


Araştırmacılar tuzdan uzak tutulan farelere belirli bir süre sonra tuzlu su içirdi. Beynin "ödül" merkezi olarak bilinen hipotalamuslarındaki genler incelendi. İnceleme sonucunda kokain ve eroin gibi bağımlılık yaratan uyuşturucu maddelerden bir süre yoksun kalan ancak ardından elde edenlerde hareketen bölümün aktive olduğu görüldü.

Eğer araştırmacılar eğlence ve heyecan ile harekete geçen bir nörotransmitter olan dopamin salgılanmasını engellemiş olsalardı fareler tuzlu suyu içmek istemeyeceklerdi. Yani tuz da beynin "ödül" merkeziyle alakalı bir ihtiyaç.


Bu buluş uyuşturucu bağımlılarına karşı yeni bir tedavi yöntemi umudu taşıyor. Avustralya, Melbourne Üniversitesi'nden Derek Denton;" Bunun kesinlikle bağımlılığı tedavi edeceğini söyleyemeyiz. Ancak uyuşturucu bağımlılarının tedavi süresinde kullanılabilecek yeni bir bakış açısı geliştirdiğini belirtmek gerekir" şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 11063 defa okunmuştur
Tuz kokainle aynı etkiye sahip Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans