Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güney ile sözleşme 6 ay uzatıldı
31 Ağustos 2011 Çarşamba Saat 21:41

Güney ile sözleşme 6 ay uzatıldı

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Güney Kıbrıs’a önümüzdeki aylar için elektrik enerjisi sağlanmasını öngören sözleşmenin Pazartesi veya Salı günü tamamlanacağını ve 6 aylık süreyi kapsayacağını bildirdi.

KKTC’nin kullanım fazlası elektrik enerjisinin Güney Kıbrıs’a verilmesi konusunu ilk önerdikleri zaman olduğu gibi, bu sözleşmenin de insani gerekçelerle yapılacağını kaydeden Enerji Bakanı Atun, “Prensipte anlaşmaya varıldığını ve 6 ay daha Güney’e elektrik verileceğini, iki hafta önce zaten açıklamıştım. Halen o noktadayız” dedi.

TAK muhabirine açıklama yapan Atun, elektrik enerjisinin Güney Kıbrıs’a satışının yine şahıs üzerinden olacağını ve şahıs üzerinden faturalandırılacağını da ifade etti.

Güney Kıbrıs’a satılan elektrik enerjisinin ilk fatura ödemesinin 11 milyon 200 bin TL olarak yapıldığını hatırlatan Enerji Bakanı Sunat Atun, ikinci faturanın da ay sonu itibarı ile çıkacağını ve tahsil edileceğini belirtti.

Öte yandan Rum radyosunun haberine göre, Rum Ticaret ve Sanayi Odası (KEVE) Başkanı Manthos Mavrommatis, Güney Kıbrıs’ın KKTC’den elektrik satın alması konusundaki yeni anlaşmanın, önümüzdeki Pazartesi günü tamamlanacağını söyledi.

Rum Haber Ajansı KİPE’ye açıklamalarda bulunan Mavrommatis, anlaşmanın esas kısmının tamamlandığını, ancak KKTC’deki Ramazan Bayramı tatili yüzünden, geriye anlaşmanın Pazartesi günü tamamlanacak olan resmi kısmının kaldığını belirtti.

Yeni anlaşmanın kapsayacağı sürenin 6 aya kadar ulaşabileceğini dile getiren Mavrommatis, KKTC’den Güney’e verilecek elektriğin oranının Rum kesiminin ihtiyaçlarına bağlı olacağını ifade etti.

KKTC’den Güney’e verilecek elektrikle ilgili herhangi bir oran konusunda; hiçbir taahhüt bulunmadığını dile getiren Mavrommatis, anlaşmanın süresinin teorik olarak 6 aya kadar çıkabileceğini ancak her şeyin günün ihtiyaçlarına bağlı olacağını söyledi.

“Yeni anlaşmanın bir şahsın arabuluculuğunu öngöreceğini” de dile getiren KEVE Başkanı, bu kişinin elektriği KKTC’den alacağını ve daha sonra Rum Elektrik Kurumu’na (AİK) satacağını ifade etti. Mavrommatis, “kabul edilebilir olması için; anlaşmanın yenilenmesinin bu şekilde yapılacağını” sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 1640 defa okunmuştur
Güney ile sözleşme 6 ay uzatıldı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans