Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Wikileaks KKtc yi karıştıracak
04 Eylül 2011 Pazar Saat 17:32

Wikileaks KKtc yi karıştıracak

Dünyayı kasıp kavuran Wikileaks belgelerinde, 2007 yılında Amerikan Büyükelçisi Ronald Schlicher’in KKTC’deki siyasi durumla ilgili gönderdiği gizli bir rapor da gün yüzüne çıktı.

1 Eylül gece yarısına doğru yayınlanan bir Wikileaks belgesinde Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın AK Parti’yi ve dönemin AK Parti Milletvekili Egemen Bağış’ı Amerikan Büyükelçiliği’ne şikâyet ettiği rapor edildi.


“DP’yi yok etmek için bir plan”

Amerikan Büyükelçisi Ronald Schlicher imzasıyla 11 Aralık 2007’de gönderilen raporda Serdar Denktaş’ın ABD Büyükelçilik mensupları ile yaptığı toplantıda, Demokrat Parti’yi yok etmek için AK Parti’nin hazırladığı bir plandan söz ettiğini ve bunun nedeninin de Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın, önceki Türkiye Genel Seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi’ne verdiği destek olduğunu söylediği belirtildi. Denktaş ABD Büyükelçilik mensuplarına, bunun dönemin AK Parti Milletvekili Egemen Bağış tarafından kendisine Ankara’da itiraf edildiğini de söylediği belirtiliyor.


Belediye başkanını Ankara’ya götürdüler
Serdar Denktaş’ın ABD Büyükelçiliğine AK Parti ile ilgili şikâyetleri bununla da sınırlı kalmadı. “Gizli” ibareli Amerikan Büyükelçisi Ronald Schlicher’in gönderdiği raporda ayrıca Serdar Denktaş’ın Amerikalılara, o dönem Demokrat Parti’nde ayrılıp Özgürlük ve Reform Partisi’ne geçen iki belediye başkanından birinin Ak Parti yetkilileri tarafından Ankara’ya götürüldüğü ve gerek kendisine gerekse de belediyesine maddi destek sözü verilerek, DP’den ayrılmaya teşvik ettiğini söylediği belirtiliyor. Serdar Denktaş’ın ayrıca dönemin Türkiye Büyükelçisinin de şikâyet ederek bütün bunlara seyirci kalmakla suçladığı da yazıldı.


Şenyiğit de Avcı’yı şikayet etmiş
Wikileaks Belgeleri’nin 1 Eylül günü yayınlanan KKTC ile ilgili kısımlarının ağırlıklı olarak CTP-ÖRP hükümeti dönemini kapsadığı görülürken, raporun ana teması ÖRP Genel Başkanı ve dönemin Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Turgay Avcı bulunuyor. Amerikan Büyükelçiliği’ne Avcı ile ilgili bir şikâyet de dönemin Başbakanlık Özel Kalem Müdür Yonca Şenyiğit’ten gittiği de rapor ediliyor. Şenyiğit’in, sık seyahat ettiği için Amerikan Büyükelçiliği’ne Avcı’yı şikâyet ettiği ileri sürülen raporda, Şenyiğit’in “Bazı seyahatlerini gazetelerden öğreniyoruz” dediği yazıldı.


Usar: Küçük Türkiye büyükelçileri
Öte yandan yine aynı “gizli” raporda, KKTC’deki Türkiye kökenli yurttaşlarla ilgili sık sık ifadelere rastlanırken, Ak Parti yönetiminin, “Neden bizim insanlarımız daha fazla temsil edilmiyor” şeklinde bir görüşü olduğunu, bu görüşü de dönemin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı CTP’li Salih Usar’ın, KKTC’de yaşayan TC kökenli insanlar için, “onlar birer küçük Türkiye Büyükelçisi. Ankara’dan gelen sinyale göre hareket ederler” şeklinde Amerikan Büyükelçilik mensuplarına espriler yaptığı da yazıldı.


Erken seçimi Çiçek istemiş
Dönemin Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Hasan Erçakıca’nın Amerikan Büyükelçiliği yetkililerine, Egemen Bağış’ın Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a Ak Parti’nin CTP-ÖRP Hükümeti’nin devamında yana olduğunu işaret ettiği ifade edilen “gizli” raporun son bölümünde de Bülent Ali Rıza’nın görüşüne de yer verildi. Amerikan Büyükelçisi tarafından rapora eklenen Ali Riza’nın görüşüne göre dönemin Kıbrıs işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Cemil Çiçek’in Kıbrıs’taki siyasi karışıklıktan sıkıldığını ve erken bir seçimle etrafın temizlenmesini istediğini söylediği belirtildi.

Bu haber toplam 12255 defa okunmuştur
Wikileaks KKtc yi karıştıracak Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans