Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Devlet reklamları bir kanala veriliyor
08 Eylül 2011 Perşembe Saat 11:11

Devlet reklamları bir kanala veriliyor

Haksız rekabetin yayıncılığa darbe vurduğuna dikkat çeken Özel Televizyon Kanalları Yürütme Kurulu, Başbakan Küçük’ü önlem almaya çağırdı.

Televizyon kanalı sahipleri ve yöneticileri önceki gün düzenlenen bir toplantıyla bir araya gelerek sektörün sorunlarını masaya yatırdılar. Toplantı sonrasında yazılı bir açıklama yapan Özel Televizyon Kanalları Yürütme Kurulu Başkanı Ali Özmen Safa ve Ertan Birinci, özel yayıncılığın haksız rekabet yüzünden zor günler geçirdiğini vurguladılar. Özel TV yöneticilerinin yaklaşık 6 ay önce Başbakan İrsen Küçük’e, özel yayıncılığın içinde bulunduğu sorunlar ve çözüm önerilerini sundukları belirtilen ortak açıklamada, Başbakan’ın “konuyu en kısa sürede inceleyerek ilgili müsteşarın da yer alacağı bir toplantı” sözü vermesine karşın herhangi bir yanıt alınamadığı kaydedildi.

‘DEVLET ÖZEL KANALLARA DESTEK DEĞİL KÖSTEK OLUYOR’:“Özel yayıncılık, yaratılan haksız rekabet, yandaş ve besleme medya anlayışı ile yok oluşa sürüklenmektedir. Zor şartlar altında yayıncılık yapmaya çalışan özel TV kanalları, devlet eliyle haksız rekabete maruz bırakılmaktadır” denilen açıklamada, devlet reklamlarının sadece bir özel kanala verildiği ifade edildi. Zaten küçük olan reklam pastasına bakılmaksızın, Türkiye’de yayın yapan bazı kanallara yüksek ücretlerle, üstelik Bakanlar Kurulu kararıyla reklam verildiği belirtilen açıklamada, devlet kanalı BRTK’nin devlet bütçesinden aldığı 42 milyon TL’nin yanı sıra, reklam pastasına haksız rekabetle girerek özel TV kanallarına rakip çıktığı kaydedildi. Açıklamada, “Devlet, özel TV kanallarına hiçbir destek sağlamadığı gibi, köstek de olmaktadır” denildi.

‘YYK YASALARI MUTLAKA GÖZDEN GEÇİRİLMELİ’: Yayın kuruluşlarının denetimini sağlayan Yayın Yüksek Kurulu’nun uyguladığı “katı” yasaların zor olan şartları daha da zorlaştırdığı da kaydedilen ortak açıklamada, yasaların yeniden gözden geçirilmesi istendi. Yerli kanalların, ülkede satılan ve yurt dışından ithal edilen hiçbir ürünün reklamını alamadığı belirtilen açıklamada, “Zira ithalatçılar, zaten Türkiye kanallarında reklamları dönen ürün için yerli kanallara reklam verme ihtiyacı duymamaktadır. Devletimiz, başka ülkelerde uygulanan sistemi bir türlü hayata geçirememektedir” denildi.

‘ÖNERİLERİMİZE HİÇ BİR SOMUT YANIT ALAMADIK’: Ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yurtdışından İthal edilen ürünlerden yıllık en az yüzde 5 reklam bütçesinin yerel kanalara vermesinin sağlanması ve bu giderin de vergiden düşülerek özendirici hale getirilmesi şarttır. Bazı sektörlere tanınan elektrik ve su tarife ücretlerinin özel TV kanallarına da uygulanması gibi bir takım önerilerimize, hiçbir somut yanıt alamadık. Başbakanımızın artık bu sorunlarımıza çözüm getirmesi, gerek ülke tanıtımımıza, gerek haklı davamızı dünyaya duyurmamızda büyük rol oynayan özel TV yayıncılığının yok olmasına seyirci kalmaması gerektiğine bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz. Konunun ciddiyeti ve ivediliğin artık anlaşılacağını, tüm bu çağrılar dikkate alınmaz ise tavrımızı netleştireceğimizin de bilinmesini istiyoruz.”

Bu haber toplam 1523 defa okunmuştur
Devlet reklamları bir kanala veriliyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans