Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geçitkale Havaalanında kirli pazarlık
13 Eylül 2011 Salı Saat 07:29

Geçitkale Havaalanında kirli pazarlık

Geçitkale Havaalanı’na hiçbir yatırım yapmayan Asil Nadir Londra’daki lüks masraflarını karşılayan Onur Air sahibi Cankut Bagana’ya Geçitkale’yi devretmeye çalışıyor

SATMAYA ÇALIŞIYOR… Geçitkale Havaalanı’nı kargo taşımacılığı yapacak diye alan Asil Nadir tek çivi çakmadan el altından satmaya çalışıyor. Asil nadir Londra’daki lüks masraflarını karşılayan Onur Air sahibi Cankut Bagana’ya Geçitkale’yi devretmek için hükümete baskı yapıyorSÖZÜNDE DURMADI…

Yapılan sözleşmeye göre Asil Nadir geçtiğimiz şubat ayına kadar Geçitkale’ye toplam 28 milyon Euro’luk yatırım yapması gerekiyordu. Yatırım yapmayıp çeşitli bahaneler öne süren Asil Nadir’e hükümet ek 6 aylık bir süre daha tanıdı fakat bu ek sürenin de dolmasına karşın hala yatırım yapılmadı

YASADIŞI… Havadis’e konuşan üst düzey bir hükümet yetkilisi yapılmak istenenin tamamen yasadışı olduğunu kaydetti. “Kendisine tanınan ek süre de doldu, 1 milyon Euro’luk teminat mektubunun kırılması ve yeni ihaleye çıkılması gerekiyor” şeklinde konuştu ve “yasadışı devir hukuki sonuçlar doğurur” uyarısında bulundu


Londra’da Poly Peck davasından yargılanan Asil Nadir’in Geçitkale Havaalanı’nı Onur Air’in sahibi Cankut Bagana’ya devretmeye çalıştığı öğrenildi.


İngiltere’ye Onur Air uçağıyla dönen Asil Nadir’in oradaki lüks harcamaları ve mahkeme masraflarının Cankut Bagana tarafından finanse edildiği ve Asil Nadir’in bunun karşılığında Bagana’ya Geçitkale Havaalanı’nı devretme vaadinde bulunduğu bildirildi.
Konuyla ilgili Havadis’e bilgi veren bir üst düzey bir hükümet yetkilisi Asil Nadir’in Kıbrıs’taki işlerini takip eden görevlilerinin Başbakan İrsen Küçük üzerinde baskı kurmaya çalıştıklarını, taleplerinin de Geçitkale Havaalanı’nın Onur Air’a devredilmesi ve buranın yolcu uçuş trafiğine açılması olduğunu belirtti.
Geçitkale’nin hükümet tarafından hava kargo işletmeciliği için kiralandığını hatırlatan üst düzey yetkili “Asil Nadir Geçitkale’ye 28 milyon Euro’luk yatırım yapma taahhüdü verdi. Fakat bir çivi bile çakılmadı. Şimdi de Onur Air’a devredilmesi baskısı yapıyor” şeklinde konuştu.Hiçbir şey yapmadı
Bakanlar Kurulu’nun 28 Nisan’da sonlandırdığı Geçitkale Havaalanı kargo taşımacılığı ihalesini Asil Nadir ve yanında çalışan görevlileri Havva Kunter ile Mehmet Ziya Berkman ortaklığı almıştı. İhaleye göre yılda 1 milyon 631 bin Euro kira karşılığı ödeme yapılacaktı. Sözleşmeye göre teslim tarihinden ilk 10 ay içinde 20 milyon 900 bin Euro’luk yatırım gerçekleştirilecekti. Sözleşmede gerçekleştirilmesi şart olan yatırımlar ise şöyle belirtiliyor:


Uçak bakım, onarım merkezi
Mevcut terminal binası, pist, apron, taxi waylerin iyileştirilmesi
Kargo merkezinin kurulması
Seyrüsefer ile ilgili ILS ve diğer donanım ile gerekli araçların tedariki
Söz konusu sözleşmeye göre geçtiğimiz şubat ayında tamamlanması gereken bu yatırımlar gerçekleştirilmediği takdirde Asil Nadir’in vermiş olduğu 1 milyon Euro’luk banka teminat mektubu kırılacak ve para Maliye Bakanlığı’na gelir olarak aktarılacak.
Geçtiğimiz Kasım ayında bir özel televizyon kanalına konu ile ilgili konuşan Ulaştırma Bakanı Ersan Saner Asil Nadir’in yapması gereken işlerin tamamlanması için 6 aylık bir ek uzatma süresi verdiklerini, ek sürede de tamamlanması halinde banka teminat mektubuna el koyacaklarını açıklamıştı.
6 aylık ek süre ile birlikte geçtiğimiz Ağustos ayında sürenin dolmasına karşılık herhangi bir işlem yapılmaması dikkati çekti.
Hükümet ne yapacak?
Sözleşmede yer alan hükümlerin açıkça ihlal edilmesi ve havaalanının Asil Nadir tarafından para karşılığı devredilmeye çalışılması karşısında hükümetin ne yapacağı merakla bekleniyor.
Havadis’e bilgi veren üst düzey yetkili Asil Nadir’e tanınan ek sürenin de dolması üzerine sözleşmenin feshedilip yeni ihaleye çıkılması gerektiğine dikkat çekti.
Üst düzey yetkili “özelleştirme konusunda sıkıntılar yaşayan hükümet Geçitkale’nin bu şekilde peşkeş çekilmesine izin vermemesi gerekir” şeklinde konuştu.
Yetkili bunun ciddi bir hukuki suç oluşturacağının da altını çizdi.

Bu haber toplam 12256 defa okunmuştur
Geçitkale Havaalanında kirli pazarlık Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans